Myśląc o Świętach pamiętajmy o bezpieczeństwie! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Myśląc o Świętach pamiętajmy o bezpieczeństwie!

Święta Bożego Narodzenia wiążą się nieodłącznie z rodzinnymi spotkaniami, wyjazdami oraz zakupami. Ważne jest jednak, aby w tej świątecznej atmosferze nie zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nasze roztargnienie mogą, bowiem wykorzystać złodzieje. Bądźmy zatem ostrożni i czujni!

Okres świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Dlatego trzeba być szczególnie ostrożnym zarówno w sklepach, jak i na targowiskach. Za zakupiony towar należy płacić w taki sposób, aby innym nie pokazywać zawartości portfela. Ważne jest również, aby torebkę lub plecak nosić z przodu lub pod ramieniem zamknięciem do siebie.

Portfel, dokumenty, telefon komórkowy czy kluczyki od samochodu należy chować do wewnętrznych kieszeni naszej odzieży. Ważne, by nie trzymać ich w siatkach czy reklamówkach. Jeżeli włożymy je do torebki, to w zatłoczonych miejscach trzymajmy ją blisko ciała, przed sobą i nie pozostawiajmy bez nadzoru na ladzie, bądź w sklepowym wózku.

Ostrożnym należy być także podczas pobierania pieniędzy z bankomatu. Tutaj także możemy paść ofiarą przestępcy. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto być uważnym, a swoimi podejrzeniami podzielić się z policją.

Robiąc zakupy w Internecie powinniśmy zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i za zamówiony towar zapłacić przy jego odbiorze. Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, otrzymamy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zgłośmy to na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Wyjeżdżając na święta do rodziny, powinniśmy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie świętują, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednak nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można jeszcze inwestować w alarm, monitoring itp. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest czujny i zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie. Przed wyjazdem należy pamiętać o wyłączeniu wszystkich urządzeń elektrycznych

Przed wyjazdem trzeba również przygotować pojazd do podróży poprzez sprawdzenie wszystkich układów, poziomu płynów eksploatacyjnych, oświetlenia czy dokumentów. Sprawdź, czy posiadasz gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy oraz skrobaczkę. Warto mieć przy sobie latarkę i kamizelkę odblaskową, a także ciepłe koce, które mogą okazać się niezbędne podczas niespodziewanej awarii. Samochód należy parkować w miejscach oświetlonych i uczęszczanych. Nie wolno zostawiać wewnątrz wartościowych przedmiotów, pieniędzy, czy dokumentów.

Część osób wybierze się zapewne w świąteczne odwiedziny korzystając z autobusów i pociągów. Przypominamy zatem o zachowaniu ostrożności na dworcach i przystankach. Chroń swój bagaż podczas wsiadania i wysiadania, łatwo możesz stać się w tych momentach ofiarą złodzieja kieszonkowego. Z kolei podczas podróży postaraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

Stosowanie tych kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli nam uniknąć niemiłych incydentów oraz sprawi, że po tych radosnych Świętach pozostaną nam tylko miłe wspomnienia. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia upłynęły nam w spokojnej atmosferze.

Karolina Górzna-Kustra