Działania ,,Bezpieczny weekend Boże Ciało 2019" - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Działania ,,Bezpieczny weekend Boże Ciało 2019"

Przed nami kolejny długi weekend. Wielu kierowców wyruszy w trasę. Na drogach pojawi się więcej policjantów, którzy będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, czy pasażerowie mają zapięte pasy, a także czy prowadzący auta są trzeźwi. Jednak bezpieczeństwo na drogach przede wszystkim zależy od samych kierowców – od ich rozwagi, umiejętności przewidywania zagrożeń oraz szacunku dla innych kierowców.

Działania będą prowadzone od 19 do 23 czerwca br. W ich trakcie policjanci będą m. in.: badali stan trzeźwości kierujących pojazdami, sprawdzali stan techniczny i wyposażenie pojazdów, sposób przewożenia pasażerów oraz czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Funkcjonariusze będą zwracali uwagę na kierujących jednośladami, zwłaszcza motocyklami, którzy poruszają się z nadmierną prędkością, bez uprawnień, niesprawnymi technicznie lub niedopuszczonymi do ruchu pojazdami. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego".

Do wszystkich uczestników ruchu drogowego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i czujności na drogach z uwagi na wzmożony ruch pojazdów w ciągu najbliższych dni. Przypominamy, że w czarnkowskiej komendzie w każdej chwili, w razie wątpliwości można sprawdzić stan trzeźwości.

Przypominamy także o zakazie ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów).

Ten zakaz będzie obowiązywał w dniach:

- 19 czerwca w godz. 18.00 - 22.00

- 20 czerwca w godz. 8.00 – 22.00.

Jeżeli najbliższe dni będziemy spędzali poza miejscem zamieszkania to, przed wyjazdem pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte. Pamiętajmy również o zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zabezpieczmy gotówkę i biżuterię. Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem i pozostawmy jej numer telefonu, aby w każdej chwili mogła się z nami skontaktować.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabrać je ze sobą.

Karolina Górzna-Kustra