Nie bądźmy obojętni – reagujmy! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Nie bądźmy obojętni – reagujmy!

Ludzkie życie i zdrowie jest zawsze priorytetem jeśli chodzi o działania policjantów. W zimie mundurowi szczególnie zwracają uwagę na osoby, które mogą cierpieć z powodu niskich temperatur. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające w trudnych warunkach. Jeśli widzimy taką osobę, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy. Każde tego typu zgłoszenie będzie sprawdzane.

Mroźne dni i noce, szczególnie ciężko znoszą osoby bezdomne, które próbując przetrwać szukają schronienia na ogródkach działkowych, dworcach kolejowych oraz w piwnicach. Bezdomni w obawie przed zimnem szukają miejsc, w których mogą się ogrzać. Często zasiedlają opuszczone mieszkania czy domy, a te z uwagi na zły stan techniczny mogą grozić zawaleniem. Również sposób ogrzewania pomieszczeń przez bezdomnych pozostawia wiele do życzenia – zdarza się, że rozpalają oni ogniska, co może zakończyć się nawet pożarem.

Trudne warunki atmosferyczne są niestety przyczyną wielu zamarznięć, do których dochodzi każdej zimy. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie pozostawajmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy.

Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne – zgłaszajmy odpowiednim służbom miejsca ich przebywania. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednimi na przeczekanie zimy. Pamiętajmy, że szczególnej pomocy wymagają osoby będące pod wpływem alkoholu – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze i samotne – bardzo niska temperatura może okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach, takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Dzielnicowi na bieżąco uczestniczą w spotkaniach z przedstawicielami zaprzyjaźnionych służb, sołtysami oraz pracownikami socjalnymi, podczas których omawiają skalę zjawiska bezdomności na naszym terenie. Dokonują również wspólnych kontroli miejsc, w których mogą przebywać osoby narażone na utratę życia i zdrowia. Informują je o możliwości skorzystania z pomocy specjalnych ośrodków.

W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim osoby bezdomne mogą liczyć na pomoc w Domu Pomocowo-Opiekuńczym „ANKAR” w Białej (gm. Trzcianka) na ulicy Gorzelnianej. 

Karolina Górzna-Kustra