Apelujemy o ostrożność! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Apelujemy o ostrożność!

Wielokrotnie apelowaliśmy do Państwa o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi osobami, jednak we wtorek, 9 stycznia br. doszło do kolejnej kradzieży na szkodę seniorki. Tym razem dyżurny z trzcianeckiego komisariatu odebrał zgłoszenie o tym, że 70-latka wpuściła do swojego domu nieznaną kobietę, która wykorzystując jej nieuwagę ukradła 430 złotych.

Kobieta, najprawdopodobniej narodowości romskiej powiedziała seniorce, że jest zainteresowana wynajęciem u niej pokoju. W pewnym momencie pokrzywdzona wyszła z kuchni, w której rozmawiała z nieznajomą kobietą. Złodziejka wykorzystała jej chwilową nieobecność i zabrała znajdujące się pod serwetką, na meblach kuchennych pieniądze. Pokrzywdzona po swoim powrocie jeszcze chwilkę rozmawiała z nieznajomą, która oznajmiła jej, że do rozmowy na temat wynajmu pokoju jeszcze wróci i wyszła. Chwilę potem seniorka spostrzegła brak 430 złotych.

Przypominamy, że sposoby działania oszustów i złodziei są różne. Usypiają czujność swoich ofiar podając się za dobrych znajomych sąsiadów, członków rodziny, przedstawicieli różnych instytucji, handlarzy oferujących okazjonalną sprzedaż różnego rodzaju rzeczy itp., po czym odwracają ich uwagę i okradają.

W większości przypadków sprawcy wybierają na swoje ofiary osoby samotne i starsze. Pomimo tego pragniemy po raz kolejny przestrzec rodziny, opiekunów i sąsiadów osób starszych oraz mieszkających samotnie o zwrócenie im uwagi i wyostrzenie czujności na osoby nieznajome.

Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań! Przez chwilę nieuwagi można czasami utracić oszczędności całego życia, bo takie przypadki też miały miejsce na terenie naszego powiatu.

Karolina Górzna-Kustra