Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w banku! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w banku!

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku! Ruszyła kolejna edycja kampanii informacyjnej Związku Banków Polskich oraz Policji pn. „Dokumenty Zastrzeżone”.

Praktycznie codziennie do komend, komisariatów i posterunków Policji trafiają ludzie, którzy w jakiś sposób utracili dokumenty. Czy to w wyniku kradzieży, czy zagubienia pozbyli się dowodu tożsamości, prawa jazdy albo też wszystkiego razem. Tak się jednak składa, że dziennie dokonuje się milionów operacji polegających na m.in. wypłatach i wpłatach pieniędzy z kont bankowych, przelewów, zakładaniu rachunków, zawieraniu umów o kredyt, pożyczkę czy wynajem. Niemal w każdym wypadku potwierdzana jest tożsamość osoby zlecającej operację, a jak tego dokonać, kiedy dokumentów nie mamy?

Dziennie notuje się w Polsce kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem m.in. do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania czy pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat, kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów, zakładaniu fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów lub zwrotu podatków.

Aby oszczędzić nam – potencjalnym pokrzywdzonym tego rodzaju nieprzyjemności, stresów powstał system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Jak działa ów system?

Zastrzeżenia dokumentów przyjmowane są w kilkunastu tysiącach placówek bankowych na terenie całej Polski. Informacja wskazująca, że dokument jest zastrzeżony, a tym samym powinien być zablokowany i wyeliminowany z obrotu pojawia się w Systemie w czasie niemal rzeczywistym i jest przekazywana wszystkim bankom uczestniczącym w Systemie. Korzystają z niego również operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska i wiele innych Uczestników. Dokumenty mogą sprawdzać również notariusze, hotele, wypożyczalnie czy agencje pośrednictwa sprzedaży i wynajmu nieruchomości i wiele innych.

Oczywiście najważniejsze pytanie – jakie dokumenty należy zastrzec? Najważniejsze są dowód osobisty (również tymczasowy) paszport, prawo jazdy, karta stałego pobytu, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny i karta płatnicza. Dokumenty można zastrzec w każdej placówce swojego Banku (w systemie DZ uczestniczą wszystkie Banki w Polsce). Jeżeli dokumenty utraciła osoba nie posiadająca rachunku bankowego, może ona udać się do Banku przyjmującego zastrzeżenia od wszystkich osób, a aktualna lista takich Banków znajduje się na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl.

I na koniec – jak postępować po utracie dokumentów?

Natychmiast zastrzec je w Systemie DZ, powiadomić Policję, jeżeli utrata nastąpiła w wyniku kradzieży i wyrobić nowy dokument.

Zachęcam do korzystania z Systemu, ponieważ jest to najpewniejsza i najszybsza droga do zapewnienia sobie bezpieczeństwa po utracie dokumentów.

Karolina Górzna-Kustra