Myśląc o Świętach pamiętajmy o bezpieczeństwie! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Myśląc o Świętach pamiętajmy o bezpieczeństwie!

Święta Bożego Narodzenia wiążą się nieodłącznie z wyjazdami i zakupami. Ważne jest jednak, aby w tej gorączce przedświątecznych przygotowań nie zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Nasze roztargnienie mogą, bowiem wykorzystać złodzieje. Bądźmy zatem ostrożni i czujni.

Okres świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Dlatego trzeba być szczególnie ostrożnym zarówno w sklepach, jak i na bazarach. Za zakupiony towar należy płacić w taki sposób, aby innym nie pokazywać zawartości portfela. Ważne jest również, aby torebkę lub plecak nosić z przodu lub pod ramieniem zamknięciem do siebie.

Coraz bardziej popularne stają się zakupy w Internecie. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą przestępcy. Aby dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Wybierając sklepy internetowe sprawdźmy opinie o nich. Zwróćmy uwagę czy istnieją inne – poza internetowe – możliwości kontaktu ze sklepem, takie jak adres czy numer infolinii. Dzięki temu później łatwiej dokonamy ewentualnych reklamacji czy zwrotów. Warto pamiętać, aby przy dokonywaniu transakcji internetowych korzystać najlepiej z domowego komputera i zabezpieczonego połączenia. Uważajmy na treści jakie odbieramy w mailach i nie otwierajmy podejrzanych wiadomości.

Osoby wyjeżdżające na święta do rodziny powinny pamiętać o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Jeśli mamy zaprzyjaźnionego sąsiada lub kogoś zaufanego, dobrze jest zostawić mu klucze, by co jakiś czas zajrzał do mieszkania tak, by nie wyglądało ono na opuszczone.

Przed wyjazdem trzeba również przygotować pojazd do podróży poprzez sprawdzenie wszystkich układów, oświetlenia czy dokumentów. Samochód należy parkować w miejscach oświetlonych i uczęszczanych. Nie wolno zostawiać wewnątrz wartościowych przedmiotów, pieniędzy, czy dokumentów.

Część osób wybierze się zapewne w świąteczne odwiedziny korzystając z autobusów i pociągów. Przypominamy zatem o zachowaniu ostrożności na dworcach i przystankach. Chroń swój bagaż podczas wsiadania i wysiadania, łatwo możesz stać się w tych momentach ofiarą złodzieja kieszonkowego. Z kolei podczas podróży postaraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

Stosowanie tych kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli nam uniknąć niemiłych incydentów oraz sprawi, że po tych radosnych Świętach pozostaną nam tylko miłe wspomnienia. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia upłynęły nam w spokojnej atmosferze.

Karolina Górzna-Kustra