Uwaga na domokrążców – oszustów! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Uwaga na domokrążców – oszustów!

Policjanci ostrzegają osoby starsze oraz samotnie mieszkające przed oszustami i złodziejami, którzy pod pretekstem sprzedaży różnych artykułów, bądź ,,pod legendą” kradną z mieszkań pieniądze i dokumenty. W miniony wtorek trzy starsze osoby z naszego powiatu, w ten właśnie sposób straciły gotówkę w kwocie 1.660 złotych.

Pomimo wielu policyjnych apeli nadal zdarzają się przypadki nieostrożnych zachowań w kontaktach z obcymi pukającymi do naszych drzwi. Tym razem w dwóch miejscach na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego starsze osoby wpuściły do mieszkań nieznajomych, którzy je okradli.

Do pierwszego zdarzenia doszło w miniony wtorek, 21 listopada br. około godz. 12.30 w Jędrzejewie gm. Lubasz. W tym przypadku kobieta, najprawdopodobniej narodowości romskiej weszła do mieszkania oferując do sprzedaży bluzki. Kiedy pokrzywdzona nie był zainteresowana jej ofertą, wówczas kobieta poprosiła o jedzenie. Seniorka postanowiła pomóc i zajęła się przygotowywaniem dla niej posiłku. Wówczas złodziejka wykorzystała jej nieuwagę i z szafki kuchennej zabrała portfel wraz z dowodem osobistym, kartą emeryta i pieniędzmi w kwocie 160 złotych, po czym opuściła mieszkanie.

Tego samego dnia około godziny 14.00 policjanci z trzcianeckiego komisariatu otrzymali zgłoszenie o oszustwie ,,na hydraulika” do którego doszło w Trzciance na os. Słowackiego. Z policyjnych ustaleń wynika, że do mieszkania pokrzywdzonych weszło dwóch mężczyzn podających się za hydraulików ze Spółdzielni Mieszkaniowej. Nieznajomi twierdzili, że muszą sprawdzić instalację wodociągową. Jeden z nich wszedł do łazienki wraz z pokrzywdzonymi i tłumaczył im jakie czynności mają wykonywać. W pewnym momencie poprosił o przyniesienie 200 złotych pod pretekstem zapłaty. Fałszywymi informacjami tak zaabsorbował właścicieli, że nawet nie zauważyli kiedy jego wspólnik, ukradł im pieniądze z szuflady. Dopiero po ich wyjściu małżeństwo odkryło, że rodzinna kasa pomniejszyła się o 1,5 tys. zł.

Apelujemy o ostrożność i przestrzegamy Państwa przed podobnymi sytuacjami. Bądźmy czujni w kontaktach z osobami, których nie znamy. Sposoby działania oszustów są różne. Pamiętać jednak należy, że odwiedzający nas przedstawiciele różnych instytucji, placówek czy organizacji winni nosić przypięty w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem oraz danymi potwierdzające ich tożsamość.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do intencji odwiedzających nas osób powinnyśmy od razu powiadomić o tym fakcie Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 997.

mł.asp. Karolina Górzna-Kustra