Bezpieczne grzybobranie - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Bezpieczne grzybobranie

Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzyby musimy zachować szczególną ostrożność. O tym, jak grzybobranie może być nieprzewidywalne przekonał się 77 – letni mieszkaniec Trzcianki.

W miniony czwartek około godziny 01.40 dyżurny z trzcianeckiego komisariatu otrzymał telefoniczną informację, że poboczem drogi na trasie Niekursko – Łąki idzie starszy mężczyzna. Będący na miejscu policjanci ustalili, że 77 – letni mieszkaniec Trzcianki po południu wybrał się do lasu na grzyby. Po kilku godzinach stracił orientację i nie potrafił znaleźć drogi do domu. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Policyjny patrol odwiózł mężczyznę całego i zdrowego do miejsca zamieszkania.

Na grzybiarzy przebywających w lesie czyha wiele zagrożeń. Najczęściej narażeni są na niebezpieczeństwo zgubienia się w lesie, dlatego warto znać kilka wskazówek, które pomogą bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody.

Na wyprawę najlepiej wybrać się w kilka osób, a jeśli zdarzy nam się przebywać w lesie w pojedynkę, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Dobrze jest też znaleźć i zapamiętać elementy charakterystyczne w danym terenie, które ułatwią odnalezienie drogi powrotnej.

Pamiętajmy, że elementy odblaskowe, jasny strój czy telefon komórkowy mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.

Grzybiarze, szczególnie ci początkujący, powinni umieć rozpoznawać gatunki trujące. W razie wątpliwości, nie powinni ich zrywać.

mł. asp. Karolina Górzna-Kustra