Ogólnopolski Głos Profilaktyki. - Działania prewencyjne - KPP Czarnków

Działania prewencyjne

Ogólnopolski Głos Profilaktyki.

patW ramach programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” wpisanego do rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”, pierwszego czerwca 2015 r. w Lubaszu na placu kampusu Szkół im. I. J. Paderewskiego prowadzonych przez Edukację Lubasz odbył się Ogólnopolski Głos Profilaktyki.

Ogólnopolski Głos Profilaktyki to inicjatywa społeczności programu PaT, która adresowana jest do wszystkich pokoleń, grup zawodowych i społecznych. Akcja ta, ma niezwykle ważną ideę – promowania mody na życie wolne od uzależnień. Symbolem tej wolności jest wykonywany przez 60 sekund, gest bicia serca. Pierwszego czerwca bieżącego roku w Międzynarodowy Dzień Dziecka, o godzinie 14: 00 uczestnicy tej akcji w całym kraju zjednoczyli się, by wykonać szlachetny gest nazywany „zrywem wolnych serc”. W trosce o to, aby narkotyki, dopalacze, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie. Do tej akcji przyłączyli się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie, Wicestarosta powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego Pan Jacek Klimaszewski, Sekretarz Gminy w Lubaszu Pani Grażyna Graj, przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie, Wydziału Promocji Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej z Czarnkowa, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubaszu, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubaszu, nauczyciele, opiekunowie, młodzież Szkół im. I. J. Paderewskiego prowadzonych przez Edukację Lubasz.Działania rozpoczęły się pokazem musztry w wykonaniu kadetów prywatnego liceum o profilu policyjno – wojskowym z Lubasza. Dalej była nauka tańca – Belgijki, którą poprowadziły Pani Lidia Albin i Sandra Kaszkowiak członek młodzieżowej grupy PaT naszego powiatu i Kapitan PaTPORTU Edukacji Lubasz.Dużą atrakcją było pokonanie toru przeszkód w okularach symulujących stan po wypiciu alkoholu lub zażyciu środków podobnie działających do alkoholu przygotowany  przez czarnkowską policję. Do jego pokonania zostali zaangażowani Komendant Powiatowy Policji w Czarnkowie mł. insp. Piotr Skrzypkowiak, Wicestarosta Pan Jacek Klimaszewski, gospodarz prowadzonej akcji Dyrektor Szkół – Edukacji Lubasz Pani Renata Małecka, nauczyciele oraz młodzież. Każdy mógł sprawdzić swoją koordynację wzrokowo – ruchową po nałożeniu alko i narkogogli. Następnie Pani Alicja Rydzy z Wydziału Promocji Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego wspólnie z Panią Grażyną Libront z Sanepidu przeprowadziły działania w ramach „Światowego dnia bez papierosa”, który obchodzony był 31 maja br. Działanie to wpisane było w harmonogram realizacji Programu Promocji Zdrowia w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim na 2015 r. Kolejną z atrakcji był występ Klaudii Pupki, kadeta Edukacji Lubasz oraz członka młodzieżowej grupy PaT powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego. Ważnym punktem programu była ODEZWA młodej społeczności ”Profilaktyka a Ty”, którą odczytał Robert Kasprzak kadet Edukacji Lubasz oraz członek grupy PaT naszego powiatu. Na koniec happeningu wszyscy jeszcze raz w geście jedności serc zatańczyli Belgijkę.

Wszystkim, którzy przyłączyli się do happeningu promując tym samym wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień serdecznie dziękujemy.

 

pat_2

 

 

pat_3

 

 

pat_4

 

 

pat_5

 

 

pat_6

 

 

pat_7

 

 

pat_8