Prewencja na wesoło 2010 - Działania prewencyjne - KPP Czarnków

Działania prewencyjne

Prewencja na wesoło 2010

prewencjaW niedzielę odbyła się  kolejna, dziesiąta już edycja turnieju prewencyjnego „Prewencja na wesoło”. Głównym założeniem turnieju było to, aby młodzież poznała pracę Policji, spotkała się z policjantami oraz poznała niebezpieczeństwa, jakie mogą grozić młodym ludziom.

W czerwcu 2001 roku Komenda Powiatowa Policji w Czarnkowie zainicjowała po raz pierwszy przeprowadzenie Turnieju Wiedzy Prewencyjnej pod nazwą „Prewencja na wesoło” dla uczniów gimnazjów powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Turniej został odebrany bardzo pozytywnie zarówno przez samorządy lokalne, jak również samych zainteresowanych – uczestników i ich opiekunów.

W związku z tak przychylnymi recenzjami, oraz dużym zainteresowaniem, policjanci z czarnkowskiej komendy postanowili, że od tej pory będą organizować taki turniej co roku. Zapadła decyzja o wpisaniu turnieju „Prewencja na wesoło” na stałe, do kalendarza imprez powiatowych.

W niedzielę, 23 maja 2010 roku, w Gimnazjum Publicznym oraz Parku im. Stanisława Staszica w Czarnkowie odbyła się X – jubileuszowa edycja turnieju. Na stracie turnieju stanęło 10, czteroosobowych drużyn gimnazjalistów. Reprezentowali oni szkoły z Czarnkowa, Trzcianki, Wielenia, Krzyża, Romanowa Dolnego, Młynkowa, Lubasza, Połajewa, i Drawska.

Tuż po godzinie 12.00 w auli czarnkowskiego Gimnazjum rozpoczęła się część oficjalna. W imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Czarnkowie gości, uczestników i ich opiekunów powitała sierż. Karolina Górzna – specjalista ds. prewencji kryminalnej i nieletnich KPP w Czarnkowie oraz post. Mariusz Zandon – policjant wydziału ruchu drogowego. Wśród nich byli: Burmistrz Miasta Czarnków Franciszek Strugała, Zastępca Wójta gminy Czarnków Edward Kulesza oraz Zastępca Komendanta PSP w Czarnkowie mł. bryg. Andrzej Mazurkiewcz. Gościem specjalnym, zaproszonym na turniej był sierż. Pyrek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Nad prawidłowością zmagań uczestników czuwała Komisja Sędziowska w składzie: Przewodniczący Krzysztof Marcinkowski oraz sześciu sędziów tj. Jacek Barnaś, Henryk Siemieniewski, Tadeusz Mendyk, Sławomir Jagła oraz Karolina Górzna.

Pierwszy etap turnieju stanowiło rozwiązanie testu, który obejmował zagadnienia z wiedzy dotyczącej Policji, Straży Pożarnej oraz przepisów ruchu drogowego. Na udzielnie odpowiedzi na 30 pytań uczestnicy mieli 60 minut czasu. Jurorzy dbali o samodzielność prac uczestników. Najszybsi, co nie znaczy że najlepsi, opuszczali salę już po kilkunastu minutach.

 

p1

 

Po rozwiązaniu testu uczestnicy przemieścili się do Parku Staszica, a Komisja Sędziowska przystąpiła do podliczania wyników. Po sprawdzeniu wszystkich testów okazało się, że dwóch zawodników uzyskało taką sama ilość punktów. Zwycięzcę wyłoniono po rozegraniu dogrywki, która polegała na udzieleniu poprawnych odpowiedzi na zadane pytania.

W parku zawodnicy zmagali się z pięcioma konkurencjami sportowymi. Pierwsza konkurencja polegała na pokonaniu toru przeszkód na rowerze. Liczył się czas pokonania toru oraz dokładność wykonania poszczególnych zadań. Za błędy w przejazdach uczestnicy otrzymywali punkty karne.

 

p6

 

Następnie gimnazjaliści mogli wykazać się podczas dwóch sztafet sprawnościowych. Zawodnicy biegali z pojemnikami napełnionymi wodą, przechodzili przez szarfy, pokonywali płotki, był też slalom z piłką.

 

p3

 

p4


Kolejny sprawdzian dla uczestników turnieju przygotowali strażacy. Zawodnicy musieli pokonać, w jak najkrótszym czasie, długość wora strażackiego czołgając się w jego wnętrzu.

 

p5

 

Ostatnią konkurencją rozegraną podczas tegorocznej edycji „Prewencji na wesoło” była tzw. hydronetka. Zawodnik z zasłoniętymi oczyma musiał podbiec do hydronetki i za jej pomocą strącić ustawioną na stołku butelkę. Ta konkurencja od lat wzbudza największe zainteresowanie i salwy śmiechu wśród licznie zgromadzonych kibiców.

W czasie zawodniczych zmagań sierżant Pyrek patrolował teren Parku, rozdawał odblaski i zaprzyjaźniał się z najmłodszymi mieszkańcami Czarnkowa. Chętnie pozował również do zdjęć

 

p8
Policjanci udzielali dzieciom cennych porad prewencyjnych i pokazywali sprzęt na którym pracują na co dzień. Młodzież z kolei mogła przymierzyć alkogogle.

 

Po rozegraniu wszystkich dyscyplin komisja przystąpiła do podliczania wyników. Jej pracom przyglądał się sam Komendant Powiatowy. W tym czasie uczestnicy oraz ich opiekunowie mogli posilić się grochówką, napić kawy, herbaty, zjeść słodkie co nieco oraz obejrzeć pokaz sprawności przygotowany przez uczniów z Edukacji Lubasz.

Tuż po godzinie 16.00 Przewodniczący Komisji Sędziowskiej, Prezes Stowarzyszenia „Bezpieczny Powiat” w Czarnkowie – Krzysztof Marcinkowski, przystąpił do podsumowania X edycji „Prewencji na wesoło”. Laureatom nagrody wręczali zaproszeni goście – przedstawiciele samorządów oraz Komendant Powiatowy Policji w Czarnkowie insp. Zbigniew Kicza.

Pierwsze miejsce zdobyło Gimnazjum z Drawska w nagrodę otrzymując kino domowe, a reprezentanci drużyny torby turystyczne i śpiwory. Na drugim miejscu uplasowało się Gimnazjum z Młynkowa, które na wyposażenie szkoły w nagrodę otrzymało odtwarzacz DVD, a jego reprezentanci torby turystyczne i piłki do gry w koszykówkę. Trzecie miejsce przypadło Gimnazjum z Krzyża Wlkp.. Za zdobycie trzeciej lokaty szkoła otrzymała odtwarzacz DVD, a jej uczniowie sprzęt sportowy. Nagrodę indywidualną w postaci roweru górskiego otrzymał Wojciech Ćwiertnia z Gimnazjum w Drawsku.

 

p7

 

Na zakończenie pozostało zrobić tylko wspólne pamiątkowe zdjęcie i podziękować za udział w turnieju. Publiczność pożegnał również gość specjalny z KWP w Poznaniu sierż. Pyrek.

 

p2

 

X jubileuszowa edycja turnieju prewencyjnego „Prewencja na wesoło” nie odbyłaby się gdyby nie instytucje, których pomoc pozwoliła na tak uroczyste jego przeprowadzenie i zakup tak cennych nagród.

Instytucjom tym należą się serdeczne podziękowania, a są to:

- Starostwo Powiatowe w Czarnkowie

- Urząd Miasta w Czarnkowie

- Urząd Gminy w Czarnkowie

- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile

- Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat” w Czarnkowie

- Nadleśnictwo Krucz

- Nadleśnictwo Sarbia

- Nadleśnictwo Trzcianka

- Nadleśnictwo Potrzebowice

- Bank Spółdzielczy w Czarnkowie

- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie

Wsparcie otrzymaliśmy również od lokalnych firm tj. Dora Metal, Meblomax, Comat, Piekarnia „SENDAL”, PLASTMENT, sklep spożywczy „GOPLANA”, sklep „CELIKO”, kwiaciarnia „Magnolia”, sklep sportowy „Prellwitz”.