Coraz zimniej, pamiętajmy o osobach bezdomnych! - Działania prewencyjne - KPP Czarnków

Działania prewencyjne

Coraz zimniej, pamiętajmy o osobach bezdomnych!

W związku z pogorszeniem się warunków pogodowych i spadkiem temperatur, czarnkowscy policjanci podejmują działania zmierzające do udzielenia niezbędnej pomocy osobom bezdomnym. Funkcjonariusze podczas codziennej służby sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby. Jednocześnie apelujemy o aktywność mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, w tym zakresie.

Policjanci uczestniczą w spotkaniach z pracownikami socjalnymi, funkcjonariuszami Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei, Służby Leśnej oraz przedstawicielami Rodzinnych Ogródków Działkowych podczas, których omawiają skalę zjawiska bezdomności na terenie naszego powiatu.

Spotkania są, również okazją do wspólnych kontroli miejsc, w których mogą przebywać osoby narażone na utratę życia i zdrowia. Przedstawiciele służb sprawdzają przede wszystkim altanki na ogródkach działkowych, opuszczone budynki i piwnice. W przypadku ujawnienia w tych miejscach osób bezdomnych namawiają je do skorzystania z pomocy różnych ośrodków oraz uświadamiają o zagrożeniach dla ich życia i zdrowia. Wiele z tych osób, pomimo świadomości o konsekwencjach związanych z niskimi temperaturami, z różnych względów nie zwraca się o pomoc. Starają się przetrwać.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osoby leżącej przy drodze lub niestosownie ubranej do aktualnej pogody. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których takie osoby otrzymają opiekę i będą bezpieczne.

Informacje można przekazać za pośrednictwem internetowej aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, a w sytuacjach alarmowych dzwoniąc pod numer 112.

Karolina-Górzna-Kustra


 

  • Coraz zimniej, pamiętajmy o osobach bezdomnych!
  • Coraz zimniej, pamiętajmy o osobach bezdomnych!
  • Coraz zimniej, pamiętajmy o osobach bezdomnych!