,,Dopalacze” tematem spotkań - Działania prewencyjne - KPP Czarnków

Działania prewencyjne

,,Dopalacze” tematem spotkań

Policjantka z czarnkowskiej komendy w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod nazwą ,,Narkotyki i dopalacze zabijają” odwiedziła uczniów z Zespołu Szkół w Czarnkowie, Goraju oraz Wronkach. Tematem spotkań były substancje psychoaktywne, potocznie nazywane ,,dopalaczami”.

W czasie prelekcji asp. Justyna Przybył informowała o zgubnym wpływie dopalaczy na organizm młodego człowieka oraz wyjaśniała jak one działają, gdzie należy szukać pomocy i kto może jej udzielić.

Policjantka przedstawiła słuchaczom aspekty prawne, związane z problematyką uzależnień. Wyjaśniła m.in. kto to jest „nieletni”, co to jest „demoralizacja” i „czyn karalny”. Omówiła również środki wychowawcze i poprawcze, jakie może zastosować sąd wobec nieletniego, w przypadku zachowania niezgodnego z prawem.

Uczniowie obejrzeli krótki, ale bardzo wymowny spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu akcji oraz jej hasła przewodniego ,,Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”.

Asp. Justyna Przybył apelowała o to, aby reagować i stanowczo odmawiać, gdy ktoś proponuje narkotyki, nigdy bowiem nie wiemy, jak organizm zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji. Zwróciła też uwagę na to, że jeżeli uczniowie podejrzewają, że mają do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków, to powinni natychmiast powiadomić rodziców, a w szkole nauczycieli, którzy wezwą pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomią Policję.

Policjantka podkreślała, że zażywanie substancji psychoaktywnych w żaden sposób nie rozwiązuje problemów, a wręcz przeciwnie – pogłębia je.

Na zakończenie każdy z uczniów mógł zapoznać się z materiałami profilaktycznymi dot. dopalaczy.

Karolina Górzna-Kustra 

  • Dopalacze tematem spotkań
  • Dopalacze tematem spotkań