Działania prewencyjne

Policja, Starostwo i ZUS wspólnie na rzecz bezpieczeństwa Seniorów

Policjanci od kilku lat prowadzą akcje informacyjno-edukacyjne skierowane do seniorów. Głównym ich celem jest uświadamianie starszych osób i przekazywanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „na wnuczka", ,,krewnego" czy ,,na urzędnika”. Po raz kolejny do policyjnych działań przyłączyli się pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Czarnkowie oraz Starostwa Powiatowego w Czarnkowie.

Metody „na wnuczka”, „na policjanta” i pewnie jaszcze wiele innych codziennie przynoszą swoje żniwo. W wyniku działań domokrążców i oszustów osoby starsze, tracą oszczędności całego życia. Na przeciw takim problemom postanowili stanąć czarnkowscy policjanci organizując kolejne spotkanie dla osób starszych. Do współpracy pozyskali urzędników ze Starostwa Powiatowego w Czarnkowie oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Czarnkowie.

Dzisiejsze działania informacyjne dla seniorów przeprowadzone zostały w siedzibie urzędu ZUS. W tym celu utworzony został punkt konsultacyjny, gdzie policjantki opowiadały o skutecznych sposobach ochrony przed przestępcami. Najwięcej czasu poświęciły na omówienie sposobów działania różnego rodzaju oszustów oraz złodziei kieszonkowych. Seniorzy dowiedzieli się na czym polega wyłudzanie pieniędzy ,,na wnuczka”, ,,policjanta" czy ,,na pracownika ZUS". Funkcjonariuszki podpowiadała jak należy się zachować w sytuacjach, gdy do mieszkania usiłują wejść nieznane osoby podające się za pracowników różnych instytucji lub usiłujące sprzedawać towar po „okazyjnych" cenach.

Każdy zainteresowany poruszaną tematyką miał możliwość obejrzenia prezentacji przygotowanej przez profilaktyka czarnkowskiej komendy – asp. Justynę Przybył oraz otrzymał ulotki zawierające ostrzeżenia przed działalnością oszustów i domokrążców, sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Czarnkowie. Nie zabrakło również opasek odblaskowych i gadżetów zakupionych przez partnerów akcji.

Podobne spotkania z seniorami w najbliższym czasie będą kontynuowane przez czarnkowskich policjantów.

Karolina Górzna-Kustra