Działania profilaktyczne na dworcu kolejowym w Krzyżu Wlkp. - Działania prewencyjne - KPP Czarnków

Działania prewencyjne

Działania profilaktyczne na dworcu kolejowym w Krzyżu Wlkp.

Wczoraj policjanci wspólnie z pracownikami Polskich Linii Kolejowych oraz funkcjonariuszami krzyskiego Posterunku Straży Ochrony Kolei przeprowadzili na dworcu PKP w Krzyżu Wlkp. działania profilaktyczne, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym środkami komunikacji kolejowej. Funkcjonariusze oraz pracownicy kolei rozdawali podróżnym ulotki z poradami, a najmłodszym kolorowe książeczki i balony.

Wakacje to czas wzmożonych podróży, również koleją, stąd też pomysł na wspólną akcję, do której oprócz policjantów, włączyli się pracownicy Polskich Linii Kolejowych w Zielonej Górze – Sekcja Eksploatacji w Krzyżu Wlkp. oraz funkcjonariusze ze Straży Ochrony Kolei Posterunku w Krzyżu Wlkp.

Policjanci wraz z ,,parterami akcji" przygotowali stoisko, przy którym udzielali cennych porad na temat bezpieczeństwa w trakcie podróży koleją. Oprócz tego czuwali nad bezpieczeństwem osób przebywających na dworcu oraz przechodzących przez torowiska, oczywiście w miejscach do tego wyznaczonych.

Podczas działań mundurowi przestrzegali pasażerów, w szczególności przed kradzieżami i napadami, wręczając stosowne ulotki profilaktyczne z poradami. Przypominali dzieciom, aby nie wbiegały raptownie na tory i nie oddalały się zbyt daleko od swoich rodziców. Najmłodsi podróżni otrzymywali kolorowe książeczki, obrazujące zagrożenia na kolei oraz uczące właściwych zachowań, a także balony.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Polskich Linii Kolejowych i funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei w Krzyżu Wlkp. za okazaną pomoc podczas działań oraz Prezesowi Stowarzyszenia ,,Bezpieczny Powiat" Panu Krzysztofowi Marcinkowskiemu za wsparcie finansowe.


Drogi Podróżny!

 

 1. Przechodź przez tory tylko w wyznaczonych miejscach.

 2. Zachowaj szczególną ostrożność przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu.

 3. Wybieraj przedział, gdzie są osoby starsze lub rodziny z dziećmi.

 4. Uważaj na własny bagaż. Staraj się mieć go cały czas na oku i zawsze pod ręką.

 5. Nie kładź cennych rzeczy tj. telefonu, laptopa, tabletu itp. w widocznym i łatwo dostępnym miejscu! Gdy musisz wyjść z przedziału, weź je ze sobą.

 6. Na czas podróży weź tylko niezbędną gotówkę i trzymaj ją w różnych miejscach swojej odzieży.

 7. Nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych, bo może być w nich jakiś niebezpieczny specyfik.

 8. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, staraj się trzymać je blisko siebie i nie pozwól, by się zbytnio oddalało.

 9. Reaguj, jeśli widzisz coś niepokojącego np. pozostawiony bagaż, czy agresywne zachowania innych podróżnych.

  W razie kradzieży czy napadu natychmiast zgłoś to Policji bądź zadzwoń na jeden z numerów alarmowych: 112 lub 997. Możesz też poprosić konduktora, który pomoże Ci skontaktować się z funkcjonariuszami.

  Życzymy przyjemnej podróży!

Karolina Górzna-Kustra