Prewencja kryminalna na strażackim festynie - Działania prewencyjne - KPP Czarnków

Działania prewencyjne

Prewencja kryminalna na strażackim festynie

Czarnkowscy policjanci uczestniczyli na festynie zorganizowanym przez strażaków w ramach Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka. Na uczestników czekały atrakcje, wśród których nie zabrakło rozmów na temat bezpieczeństwa. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się pamiątkowa daktyloskopia i sierżant Pyrek.

W minioną sobotę, 26 maja br. w Parku 1-go Maja w Trzciance odbył się festyn zorganizowany przez strażaków w ramach Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka. W przedsięwzięciu udział wzięli również czarnkowscy policjanci. Mundurowi przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa m. in. podczas jazdy na rowerze, wypoczynku nad wodą czy górskich wycieczek. Dla dzieci przygotowano zagadki z nagrodami, kolorowanki i krzyżówki. Jednak największym powodzeniem cieszyły się odbitki śladów linii papilarnych i policyjna maskotka sierżanta Pyrka.

Na imprezie nie zabrakło również wielu materiałów edukacyjnych skierowanych do dorosłej części społeczeństwa, dotyczących m.in. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji Moja Komenda, dopalaczy, przemocy, gdzie szukać pomocy i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Policjanci uczulali osoby odwiedzające nasze stoisko na nadmierną prędkość, przypominali o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w fotelikach, o tym jak zgubne w skutkach może być używanie telefonu i jednoczesne kierowanie samochodem. Chętni mogli przymierzyć alko lub narkogogle, a nieco odważniejsi zdecydować się na pokonanie w nich slalomu pomiędzy pachołkami. Wprawdzie śmiechu było co niemiara, jednak osoby, które przeszły tor przeszkód w alkogoglach na nosie mówiły, że nie zdawały sobie sprawy, że rzeczywistość po alkoholu tak się zmienia.

Z pewnością każdy, kto przyszedł na festyn znalazł coś dla siebie i mógł aktywnie spędzić czas oraz dowiedzieć się naprawdę dużo o tym, jak być bezpiecznym.

Funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie dziękujemy za zaproszenie.

Karolina Górzna-Kustra