O bezpieczeństwie podczas ,,Senioriady" - Działania prewencyjne - KPP Czarnków

Działania prewencyjne

O bezpieczeństwie podczas ,,Senioriady"

Aby chronić seniorów i dbać o ich bezpieczeństwo policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie realizują program profilaktyczny pn. „Bezpieczny senior”. W ramach tego projektu mundurowi bardzo często odwiedzają seniorów z naszego powiatu i edukują ich na temat zagrożeń w życiu codziennym. Kolejną okazją do spotkania ze starszymi osobami była piątkowa „Senioriada”. Zgromadzonym na imprezie seniorom, funkcjonariuszki opowiadały o bezpieczeństwie na drodze, odblaskach ratujących życie, a także przestrzegały przed telefonem od „fałszywego wnuczka”.

Prowadząc działania o charakterze profilaktycznym, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie spotykają się z seniorami. A wszystko po to, aby zapobiegać wielu nieprzyjemnym sytuacjom, z którymi mogą spotkać się ludzie starsi. Na terenie naszego powiatu, co jakiś czas seniorzy stają się ofiarami różnych oszustw i wypadków drogowych. Tak więc edukacja jest niezbędna. W ten sposób policjanci starają się chronić seniorów.

11 maja br. policjantki z czarnkowskiej komendy uczestniczyły w ,,Senioriadzie", która zorganizowana została na Placu Wolności w Czarnkowie przez Radę Seniorów działającą przy burmistrzu Czarnkowa oraz członków organizacji pozarządowych z terenu miasta i powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Podczas imprezy policjantki przygotowały punkt konsultacyjny, przy którym przekazywały szereg ostrzeżeń, porad i informacji dotyczących bezpieczeństwa. Funkcjonariuszki radziły seniorom jak ustrzec się przed oszustwem na „fałszywego wnuczka” i co zrobić w sytuacji kiedy otrzymają niepokojący telefon od oszusta. Opowiadały też o bezpieczeństwie na drogach i zachęcały do noszenia elementów odblaskowych. Przekazały również informacje dotyczące funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji mobilnej ,,Moja Komenda". Z kolei seniorzy zadawali różne pytania z zakresu bezpieczeństwa, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Nie zabrakło także wspólnych zdjęć oraz ulotek z ważnymi poradami.

Karolina Górzna-Kustra