Policjanci pomagają osobom bezdomnym - Działania prewencyjne - KPP Czarnków

Działania prewencyjne

Policjanci pomagają osobom bezdomnym

Wzorem lat ubiegłych w okresie jesienno-zimowym czarnkowscy policjanci podejmują działania zmierzające do udzielenia niezbędnej pomocy bezdomnym. Funkcjonariusze podczas codziennej służby sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby. Jednocześnie apelujemy o aktywność mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego w tym zakresie.

W związku z występującymi niskimi temperaturami policjanci uczestniczą w spotkaniach z pracownikami socjalnymi, funkcjonariuszami Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei, Służby Leśnej oraz przedstawicielami Rodzinnych Ogródków Działkowych podczas, których omawiają skalę zjawiska bezdomności na naszym terenie. Spotkania są, również okazją do wspólnych kontroli miejsc, w których mogą przebywać osoby narażone na utratę życia i zdrowia. Przedstawiciele służb sprawdzają przede wszystkim altanki na ogródkach działkowych, opuszczone budynki i piwnice. W przypadku ujawnienia w tych miejscach osób bezdomnych namawiają je do skorzystania z pomocy różnych ośrodków oraz uświadamiają o zagrożeniach dla ich życia i zdrowia.

Podczas codziennej służby policjanci będą zwracać uwagę, również na osoby będące pod wpływem alkoholu, które mogłyby być narażone na wychłodzenie organizmu. Funkcjonariusze będą dowozić takie osoby do miejsca zamieszkania lub izby wytrzeźwień.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osoby leżącej przy drodze lub niestosownie ubranej do aktualnej pogody. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, bezradne czy nietrzeźwe. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Pamiętajmy – jeden telefon może uratować czyjeś życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, tel. alarmowe 997 lub 112.

mł. asp. Karolina-Górzna-Kustra