Działania prewencyjne

,,Kręci mnie bezpieczeństwo” – policjanci edukowali rowerzystów

W piątek 22 września br. mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie prowadzili działania prewencyjne adresowane do niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności rowerzystów. Okazją ku temu był ,,Europejski Dzień bez Samochodu” podczas, którego stróże prawa edukowali użytkowników jednośladów na temat bezpiecznej jazdy.

Tego dnia na Plac Wolności w Czarnkowie zjechało mnóstwo rowerzystów. Nie zabrakło, również policjantów z czarnkowskiej komendy. W ramach ogólnopolskiej kampanii pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo… na rowerze ” oprócz propagowania przez organizatorów zdrowego stylu życia, wszyscy uczestnicy imprezy mogli dowiedzieć się od stróżów prawa o przepisach ruchu drogowego.

Mundurowi podczas spotkania z kierowcami jednośladów przypominali im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas podróży, omawiali przepisy drogowe, do których najczęściej nie stosują się rowerzyści oraz apelowali o rozwagę i rozsądek na drodze.

Impreza był również świetną okazją do promowania i zachęcania najmłodszych cyklistów do używania elementów odblaskowych i wyposażenia się w kask ochronny. Brak elementu odblaskowego sprawia, że kierowca dostrzega rowerzystę z odległości zaledwie 20-30 metrów, natomiast odblask zwiększa ten dystans niemal pięciokrotnie, dzięki czemu kierowca zyskuje kilka cennych sekund na reakcję i wykonanie manewru ratującego życie. Korzystając z okazji policjanci przygotowali dla rowerzystów kamizelki odblaskowe.

Każda zainteresowana osoba mogła przymierzyć alko lub narkogogle, a nieco odważniejsza zdecydować się na pokonanie w nich slalomu pomiędzy pachołkami.

Podczas imprezy nie mogło zabraknąć sierżanta Pyrka, z którym dzieci bardzo chętnie robiły sobie zdjęcia.

mł. asp. Karolina Górzna-Kustra