Z dziećmi o bezpieczeństwie - Działania prewencyjne - KPP Czarnków

Działania prewencyjne

Z dziećmi o bezpieczeństwie

Dzielnicowi oraz policjantki zajmujące się prewencją kryminalną od początku września br. prowadzą cykl spotkań z przedszkolakami oraz uczniami szkół podstawowych w ramach ogólnopolskiej akcji prewencyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny”. Celem przedsięwzięcia jest zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ruchu drogowego oraz wskazanie im najczęstszych zagrożeń występujących w życiu codziennym.

Podczas spotkań policjanci przypominają dzieciom o zasadach bezpieczeństwa w domu, podczas drogi do szkoły oraz w samej szkole. Rozmawiają na temat bezpiecznych zabaw, a także kontaktu z osobą obcą.
Przekazują, również kalendarze będące głównym narzędziem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny”, zaprojektowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w których zaznaczone zostały daty m.in. określające poszczególne zagadnienia z obszaru bezpieczeństwa.
W trakcie wizyt mundurowi omawiają zasady bezpiecznego poruszania się po ścieżkach dla pieszych, poruszania się drogą w przypadku braku chodnika oraz zasady poruszania się po ścieżkach rowerowych. Funkcjonariusze przypominają najmłodszym numery alarmowe i zasady prawidłowego wzywania służb ratowniczych, a także informują o konieczności noszenia elementów odblaskowych.

Co należy podkreślić i co bardzo cieszy – dzieci brały czynny udział w spotkaniach i posiadały dużą wiedzę na temat bezpiecznych zachowań. Największą dla nich atrakcją było spotkanie z maskotką wielkopolskiej Policji – sierż. Pyrkiem.

mł. asp. Karolina Górzna-Kustra