Prewencja Kryminalna

Reaguj na zagrożenia! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Już od ponad czterech miesięcy na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Spośród 384 otrzymanych przez mieszkańców zgłoszeń, policjanci zweryfikowali 149 zdarzeń. Wiele sygnałów podlega nadal weryfikacji, a funkcjonariusze sprawdzają wskazane miejsce po kilka razy.

W 2016 roku na terenie całego kraju wprowadzono nowe narzędzie pod nazwą ,,Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Od 20 września ubiegłego roku Krajowa Mapa, również zaczęła funkcjonować na terenie naszego powiatu. Dla przypomnienia, uruchomione narzędzie pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Zjawisko to zaś za pomocą mapy jest dokładnie lokalizowane w przestrzeni oraz czasie. Kiedy taka informacja dotrze do Policji, wówczas zostanie zweryfikowana. Informacje, które można przekazać za pomocą mapy uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Warte uwagi jest też to, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie na początku stycznia br. podsumowali funkcjonalność nowego narzędzia. Jak się okazuje, cieszy się ono dużym zainteresowaniem wśród internautów. Od 20 września 2016 roku policjanci odnotowali 384 informacje o zagrożeniach na terenie powiatu, z których po wielokrotnych weryfikacjach potwierdzili 149.

Najczęstszym zagrożeniem wskazywanym przez mieszkańców naszego powiatu było przekroczenie dozwolonej prędkości – 153 zgłoszenia, z czego 102 potwierdzone. Kolejnym z niepokojących zjawisk, które powtarzało się na mapie, to spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Funkcjonariusze odnotowali 87 zaznaczeń, które po zweryfikowaniu tylko w 14 przypadkach zostały potwierdzone. Osoby korzystające z internetowego narzędzia zaznaczyły także nieprawidłowe parkowanie. Wskazane wykroczenie naniesione było 71 razy. Policjanci potwierdzili tylko 14 przypadków niewłaściwego parkowania. Ponadto mieszkańcy wskazali na:

 • 6 aktów wandalizmu – potwierdzono w 1 przypadku,

 • 6 dzikich wysypisk śmieci – potwierdzono w 3 przypadkach,

 • 1 kłusownictwo – nie potwierdzono,

 • 2 miejsca grupowania się małoletnich – potwierdzono w 1 przypadku,

 • 10 przypadków nieprawidłowego oznakowania drogi – potwierdzono w 3 przypadkach,

 • 13 przypadków niewłaściwej infrastruktury drogowej – potwierdzono w 8 przypadkach,

 • 2 przypadki niszczenie zieleni – nie potwierdzono,

 • 6 przypadków poruszanie się po terenach leśnych quadami – nie potwierdzono,

 • 9 przypadków używanie środków odurzających – nie potwierdzono,

 • 11 przypadków złej organizacji ruchu drogowego – potwierdzono w 3 przypadkach,

 • 6 przypadków żebractwa – nie potwierdzono,

 • 1 znęcanie się nad zwierzętami – nie potwierdzono.

Zachęcamy do dalszego korzystania z Krajowych Map Zagrożeń Bezpieczeństwa