Policjanci kontrolują zapisy drogomierzy - Aktualności - KPP Czarnków

Aktualności

Policjanci kontrolują zapisy drogomierzy

Data publikacji 14.01.2020

Od 1 stycznia 2020 roku policjanci korzystają z nowych uprawnień, w ramach których sprawdzają zapisy drogomierzy. W minioną sobotę wynik policyjnej kontroli osobowego opla wykazał, że wskazanie jego licznika było niższe od tego zarejestrowanego w Centralnej Bazie Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Przypominamy, że zmiana wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego jest przestępstwem.

W sobotę, 11 stycznia br. na ulicy Wieleńskiej w Czarnkowie, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego podczas kontroli drogowej pojazdu osobowego marki Opel Astra, sprawdzili wskazanie jego drogomierza. Aktualny przebieg auta został porównany ze stanem widniejącym z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Okazało się, że jest on niższy w stosunku do wpisu ze stacji diagnostycznej.

Siedzący za kierownicą 43-letni właściciel samochodu nie potrafił powiedzieć, dlaczego stan licznika jest rozbieżny. W związku z faktem ujawnienia zmiany wskazania drogomierza, policjanci pod nadzorem prokuratury sprawdzają teraz czy doszło do przestępstwa. Wyjaśniają m.in. jak doszło do tej zmiany i kto jest za to odpowiedzialny.

Przypominamy, że zmiana wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencja w prawidłowość pomiaru takiego drogomierza jest przestępstwem z art. 306a §1kk.

Każdy posiadacz czy użytkownik pojazdu może sam sprawdzić wskazanie swojego licznika w tym samym systemie, do którego wpisują dane diagności i w którym porównują później policjanci. Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl i tam wpisać żądane dane w odpowiednie pola. Potrzebny będzie dowód rejestracyjny sprawdzanego samochodu, z którego weźmiemy numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Natychmiast dowiemy się jakie wskazanie licznika wpisał diagnosta podczas ostatniego przeglądu.

Karolina Górzna-Kustra