Policja apeluje o odśnieżanie samochodów - Warto wiedzieć - KPP Czarnków

Warto wiedzieć

Policja apeluje o odśnieżanie samochodów

kontrole_zimaZima to dla kierowców codzienne zmaganie się z trudnymi warunkami. Największy problem o tej porze roku stanowi śnieg. Należy pamiętać, że nieodśnieżony samochód to nie tylko biała warstwa śniegu na dachu, czy masce, ale także bardzo duże niebezpieczeństwo na drodze.

Ustawa - Prawo o ruchu drogowym (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Pamiętajmy, że zaśnieżone, czy zaszronione szyby znacznie ograniczają widoczność, uniemożliwiając w ten sposób realną ocenę sytuacji na drodze, a zalegający na dachu śnieg w każdej chwili może zsunąć się nam na przednią szybę. Chodzi nie tylko o to, żebyśmy sami widzieli, ale abyśmy byli widoczni i nie prószyli śniegiem na innych. Przy oczyszczaniu samochodu nie zapominajmy także o tablicy rejestracyjnej i lusterkach. Również klosze przednich i tylnych świateł powinny być czyste. Kto nie dopełni tego obowiązku może zostać ukarany przez policjantów mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.

W mroźne dni niektórzy kierowcy pozostawiają swoje auta z włączonymi silnikami w celu jego nagrzania. Za to również w taryfikatorze przewidziany jest mandat w wysokości 100 złotych. Dotyczy to sytuacji, gdy samochód stoi w obszarze zabudowanym powyżej minuty.