Aby wakacje były bezpieczne - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Aby wakacje były bezpieczne

logo_kpp_czarnkw__maeW związku z rozpoczęciem okresu wakacyjno-urlopowego ruch na drogach naszego powiatu, szczególnie w weekendy będzie większy. Więcej pojazdów, więcej rowerzystów i więcej pieszych, a szczególnie motorowerzystów i motocyklistów sprawia, że znacznie wzrasta zagrożenie w ruchu drogowym. Tradycyjnie policjanci przez całe wakacje prowadzić będą wzmożone działania pod nazwą „Bezpieczne Wakacje 2014”, podczas których zdecydowanie i stanowczo będą reagować na wykroczenia w ruchu drogowym, będące głównymi przyczynami wypadków i kolizji.

W okresie wakacji należy spodziewać się dużego ruchu turystycznego i tranzytowego na drogach naszego powiatu zwłaszcza, do miejscowości nadmorskich. Szczególnym nadzorem objęci zostaną kierujący autobusami i kierowane przez nich pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wypoczynek. Funkcjonariusze kontrolować będą stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów i ich obowiązkowe wyposażenie. Baczniejszą uwagę zwrócą na pojazdy osobowe, w których pasażerami są dzieci. Będą sprawdzać, czy przewożący je dorośli myślą i dbają o ich bezpieczeństwo, czy pojazdy wyposażone są w specjalne foteliki, których stosowanie jest obowiązkowe. Wszystkie te działania podejmowane przez policjantów mają na celu zminimalizowanie zagrożenia na drogach i zapewnienie bezpiecznego wyjazdu oraz powrotu z wakacji.

 
Policja apeluje do kierujących pojazdami mechanicznymi, rowerzystów i pieszych o zachowanie bezpieczeństwa!

Przekraczanie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie innych pojazdów w miejscach, gdzie jest to zabronione, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu to wykroczenia nagminnie popełniane i przyczyniające się do rosnącej liczby tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Kierowcy samochodów muszą też pamiętać, że nie są jedynymi użytkownikami drogi i musi się na niej znaleźć miejsce dla rowerzystów! Oni w razie ewentualnego wypadku, ze zrozumiałych względów narażeni są na poważniejsze obrażenia ciała, a do użytkowania drogi mają równe prawo z „samochodziarzami”. Z pewnością w okresie wakacji na drogach będzie większa liczba rowerzystów, szczególnie tych najmłodszych. Kierowcy baczniej powinni obserwować całą jezdnię, pobocza oraz chodniki. Wystarczy czasem chwila nieuwagi, a może dojść do tragedii!

Zadbajmy zatem o bezpieczeństwo podczas podróży, ale nie zapominajmy też o bezpieczeństwie dzieci bawiących się „pod naszym okiem”.

Wyjeżdżając na wczasy warto również pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu własnego dobytku. Okres wakacji letnich to okazja dla przestępców, którzy korzystają z naszej nieobecności. Jeśli chcemy spędzić wakacyjny urlop poza domem poprośmy zaufanego sąsiada, aby zaopiekował się naszym mieszkaniem.

Tymczasem udanego wypoczynku i wspaniałej pogody!