Policja apeluje o ostrożność! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Policja apeluje o ostrożność!

motocykl_kontrolaWraz z nadejściem cieplejszej pogody na drogach naszego powiatu pojawia się coraz więcej sympatyków dwóch kółek. Plusowe temperatury, sucha nawierzchnia i coraz dłuższy dzień to dla motocyklistów, rowerzystów oraz motorowerzystów wyraźna oznaka, że zima już za nimi i czas na przesiadkę z samochodu na dwa kółka. Jazda na jednośladach to niewątpliwa przyjemność i duża frajda pod warunkiem, że pamięta się o zasadach bezpieczeństwa.

Zarówno miłośnicy jednośladów, jak i kierowcy samochodów powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i wzajemnym szacunku na drodze. Jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość, a w przypadku motocyklistów udział w wypadku drogowym kończy się często tragicznie.

Widząc przed sobą motocykl czy rower, warto zachować od niego nieco większy dystans niż w przypadku, gdyby poprzedzało nas auto. Zanim wykonamy manewr skrętu czy zmiany pasa ruchu upewnijmy się, że nie jesteśmy wyprzedzani przez motocyklistę.

Kierujący jednośladami powinni przygotować swoje „maszyny” do sezonu. Szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza na oświetlenie pojazdu i działanie hamulców. Ważny jest też ubiór, który pozwoli innym zobaczyć ich z daleka i we właściwym czasie wykonać bezpieczny manewr. Motorowerzyści i motocykliści oraz osoby przewożone takimi pojazdami mają obowiązek używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe! Pomyśl zatem o innych kierowcach. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości; nie wymuszaj pierwszeństwa; wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców; zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze.