Uwaga na telewizyjnych oszustów - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Uwaga na telewizyjnych oszustów

logo_kppProces przechodzenia z nadawania analogowego na cyfrowe w telewizji naziemnej wdrażany jest stopniowo na terenie całego kraju  i wiąże się z ujawnianiem co pewien czas oszustów podających się za przedstawicieli operatorów telewizji cyfrowej oferujących usługi w zakresie dostrajania odbiorników do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej bądź osób sprzedających urządzenia do odbioru telewizji cyfrowej, których po uprzednim pobraniu zaliczki nigdy nie dostarczają. Policja przestrzega przed tego typu oszustami.

Najczęściej ofiarami stają się osoby starsze, szczególnie narażone na proces wiktymizacji.

Oszuści zazwyczaj  wyłudzają pieniądze na poczet opłat za odbiór sygnału cyfrowego bądź pobierają zaliczki lub zadatki na poczet sprzedaży urządzeń, których nigdy nie dostarczają. 

Dlatego w celu ograniczenia negatywnych zjawisk w postaci oszustw związanych z procesem cyfryzacji oraz w celu propagowania bezpiecznych zachowań podajemy podstawowe informacje, które pomogą uchronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa lub wykroczenia. 

Telewizory z wbudowanym dekoderem DVB-T/MPEG-4 i Dolby Digital Plus nie wymagają dostrojenia do sygnału podawanego cyfrowo. W przypadku posiadania odbiornika telewizyjnego starszego typu konieczne jest zakupienie odpowiedniego dekodera. Dekodery można zakupić w dowolnym sklepie ze sprzętem RTV. Przy instalacji urządzeń korzystajmy z usług znanych i sprawdzonych na rynku montażystów.

W przypadku wątpliwości można skorzystać z bezpłatnej infolinii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji 800-007-778. 

Jeżeli zaś mają Państwo podejrzenia, że osoba próbuje dokonać oszustwa na waszą szkodę niezwłocznie zadzwońcie na telefon alarmowy 997 lub 112.

Niektórzy nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nieuczciwi sprzedawcy, aby przekonać do zakupu swojej oferty, informują np. że jeżeli konsument nie kupi oferowanego przez nich dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji. Niektórzy podając się za przedstawicieli Telewizji Polskiej wmawiają, że już niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie abonament radiowo-telewizyjny.

Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej sprzedawca będzie musiał poinformować klienta przed zakupem o tym, że oferowany przez niego sprzęt nie służy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Gdyby mimo wszystko zdarzyło się, że kupiony przez nas sprzęt nie spełnia wymogów technicznych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i nie zostaliśmy o tym fakcie uprzednio poinformowani przez sprzedawcę, należy zgłosić sprawę do Inspektoratu Inspekcji Handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzegamy, aby dokonywać przemyślanych zakupów.

W Wielkopolsce tj. w Gnieźnie, Kaliszu, Koninie i Pile do 20 maja br. ma zostać wyłączony sygnał telewizji analogowej. Jeżeli tam mieszkają nasi bliscy, szczególnie seniorzy warto z nimi porozmawiać o tym, jak nie dać się oszukać nieuczciwym akwizytorom i sprzedawcom.