Bezpieczny w sieci! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Bezpieczny w sieci!

email"Serfuję. Respektuję" - pod takim hasłem obchodzony był we wtorek tj. 5 lutego br. Dzień Bezpiecznego Internetu, którego tematem przewodnim są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Organizatorzy chcą, również zwrócić uwagę internautów, że ponoszą oni odpowiedzialność za swoje działania w sieci.

 

Hasło tegorocznych działań - „Serfuję. Respektuję” - ma zwrócić uwagę na prawa i obowiązki cyfrowego użytkownika, zwłaszcza na jego prawo do zdobywania w sieci informacji, do zabawy i nauki i na obowiązek brania odpowiedzialności za swoje działania w Internecie.

Od powstania pierwszego minęło już ponad 60 lat. Rozwój technologiczny sprawił, że dawniej zajmujące całe pomieszczenia, dziś mieszczą się w małej torbie. Kiedyś dostępne tylko dla elity, dziś prawie każdy z nas go ma. O czym mowa? Odpowiedź jest prosta: komputery. Obok rozwoju komputerów pojawiły się również takie urządzenia jak: tablety, smartfony.

To jedne z licznych urządzeń, które umożliwiają nam dostęp do Internetu. Bez wątpienia ułatwiają nam życie codzienne. Dzięki dostępowi do Internetu możemy załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu, np. zrobić przelew, zakupy, obejrzeć film czy też skontaktować się ze znajomymi.

Jego użytkowanie wiąże się również z wieloma zagrożeniami. I właśnie w celu minimalizacji tego ryzyka, z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który w tym roku przypadł na 5 lutego. Jego celem jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, uwrażliwienie rodziców, nauczycieli i wychowawców na zagrożenia, jakie czyhają na najmłodszych w sieci oraz nagłośnienie tematyki bezpieczeństwa online.

Co należy więc robić, aby być bezpiecznym w sieci ?

- jeżeli korzystamy w domu z sieci bezprzewodowej (WiFi) odpowiednio skonfigurujmy router. Hasła zabezpieczające należy tworzyć, używając cyfr, małych i dużych liter oraz znaków specjalnych. Przy wyborze kupna routera sugerujmy się nie tyle ceną, co możliwością szyfrowania WPA czy WPA2,

- używajmy programów antywirusowych, które uchronią nas przed niepożądanymi wirusami i innymi niebezpieczeństwami. Nie zapomnijmy o systematycznej aktualizacji,

- uważajmy na e-maile niewiadomego pochodzenia, które zawierają podejrzane załączniki, nigdy ich nie otwierajmy,

- nie odpisujmy na spamy, ponieważ nasz e-mail zostanie uznany za aktywny i będą do nas przysyłane kolejne wiadomości z podejrzaną treścią.

Szczególnie narażone na treści zawarte w Internecie są dzieci i młodzież, które częściej korzystają z komputera, częściej podejmują ryzyko, przez zwykłą ciekawość, wchodzą na różnego rodzaju strony o treści mogącej wpłynąć na zachowanie. Często treści te są nieadekwatne do wieku przeglądających. Ważną rolę w procesie uświadamiania najmłodszych odgrywają rodzice. To oni, jako pierwsi powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach.

Komputery i urządzenia cyfrowe oraz Internet odgrywają coraz większą rolę w prowadzeniu nielegalnej działalności lub też w znaczny sposób pomagają w jej prowadzeniu, poprzez możliwości, które oferuje, tj: nielegalny handel w sieci, pirackie oprogramowanie, różnego rodzaju oszustwa (aukcje internetowe, ogłoszenia, oferty zarobkowania, usługi medialne) oraz przestępczość z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych. To wszystko czyni z komputerów i globalnej sieci Internet potężne narzędzie do popełniania przestępstw.

Kodeks Karny zawiera szereg przestępstw, za które policjanci ścigają cyberprzestępców, w szczególności:

Art.190a§2– podszywanie się  pod inną osobę ,fałszywe profile,
Art.202 kk– dotyczy treści pedofilskich,
Art. 256 kk – ekstremizm polityczny,treści faszystowskie,
Art. 267 § 1 kk – nieuprawnione uzyskanie informacji (hacking),
Art. 267 § 2 kk – podsłuch komputerowy (sniffing),
Art. 268 § 2 kk – udaremnienie uzyskania informacji,
Art. 268a kk – udaremnienie dostępu do danych informatycznych,
Art. 269 § 1 i 2 kk – sabotaż komputerowy,
Art. 269a kk – rozpowszechnianie złośliwych programów oraz cracking,
Art. 269b kk – tzw. „narzędzia hacker’skie”,
Art. 271 kk – handel fikcyjnymi kosztami,
Art. 286 kk – oszustwo popełniane za pośrednictwem Internetu,
Art. 287 kk – oszustwo komputerowe.

Korzystając z Internetu zastanówmy się czy wykonywane przez nas działanie jest zgodne z prawem. Traktujmy innych użytkowników tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Nie bójmy zgłaszać Policji wszelkich przestępstw związanych z Internetem.

źródło KGP