Ostrożnie na rowerach - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Ostrożnie na rowerach

wypadek_w_checiePolicjanci z czarnkowskiej komendy apelują o ostrożność na rowerach. Pod koniec czerwca br. na naszym terenie doszło do dwóch wypadków drogowych z udziałem małoletnich rowerzystów.

Do pierwszego z wypadków doszło 29 czerwca br. w miejscowości Gulcz gmina Wieleń. Jak ustalili mundurowi, 11-latek jadąc rowerem po chodniku przewrócił się i uderzył w przyczepę ciężarową. Z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.

Kolejne zdarzenie drogowe miało miejsce 30 czerwca br. w Chełście gmina Drawsko. 10-letni rowerzysta wyjeżdżając z drogi gruntowej  zderzył się bocznie z kierującym seatem. Małoletni z wstrząśnieniem mózgu, urazem barku prawego, raną tłuczoną wargi oraz licznymi otarciami został przewieziony do szpitala. Prowadzone przez czarnkowskich policjantów postępowania wyjaśnią przyczyny i okoliczności wypadków.

 

wypadek_w_checie_due

 

Poniżej prezentujemy kilka porad dla właścicieli jednośladów, dzięki którym rowerowe przejażdżki będą o wiele bardziej bezpieczne:

Prawidłowe wyposażenie roweru:

  • jedno światło pozycyjne barwy białej z przodu,
  • światło odblaskowe barwy białej z przodu,
  • jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu,
  • światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Każdy rowerzysta powinien się zaopatrzyć w kask z odpowiednimi atestami. Podczas uderzenia kask przejmuje część energii i zmniejsza obrażenia. Musimy się upewnić, że wybrany przez nas model jest wygodny i dobrze przylega do głowy, czy ma otwory wentylacyjne. To ważne, skoro mamy go nosić podczas kilkugodzinnej wyprawy. Jeśli kask jest uszkodzony, lepiej kupić nowy. Ważne jest, by zwłaszcza dzieci jeździły w kaskach, które regularnie są dopasowywane do rozmiarów ich głowy.

Rowerzysta, jak mało, który uczestnik ruchu drogowego, musi zadbać o bycie widocznym. Nie jest przecież w żaden sposób chroniony przed skutkami wypadku drogowego, a często kierowcy samochodów zauważają rowerzystów w ostatniej chwili. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe elementy odblaskowe, które można przyczepić do ubrania, np. opaski odblaskowe. Rowerzysta powinien również zaopatrzyć się w rękawiczki, które nie tylko zapobiegają otarciom, ale również zwiększają przyczepność dłoni do kierownicy; komplet ochraniaczy i okulary przeciwsłoneczne.

Rowerzysta zawsze musi się stosować do obowiązujących znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego. Jeśli wzdłuż jezdni prowadzi ścieżka rowerowa lub pieszo-rowerowa, rowerzysta musi się poruszać właśnie nią. Jeśli nie ma takiej ścieżki, to rowerzyście wolno jechać chodnikiem tylko wtedy, gdy jego szerokość przekracza 2 metry, a na jezdni w tym miejscu dozwolona jest prędkość do 50 km/h. Zawsze jednak rowerzysta musi zachować ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym (wyjątek stanowi ścieżka rowerowa). Rowerzysta nie ma pierwszeństwa na skrzyżowaniu ścieżki rowerowej z jezdnią, nie może przejeżdżać przez przejścia dla pieszych (trzeba zsiąść i przeprowadzić rower na drugą stronę jezdni).

Dorośli nie potrzebują żadnych dokumentów zezwalających na poruszanie się rowerem, osoby niepełnoletnie potrzebują karty rowerowej, którą otrzymują po zdaniu odpowiedniego egzaminu. Dzieci w wieku poniżej 10-lat jeżdżą na rowerze wyłącznie pod opieką osób starszych.

Warto także pomyśleć o zabezpieczeniu roweru. Na komendzie policji możemy oznakować rower i wpisać go do rejestru. W razie kradzieży zwiększy to szansę na jego odzyskanie.