Porady dla wolontariuszy WOŚP - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Porady dla wolontariuszy WOŚP

odznaka_-__kpp_czarnkowW trakcie trwania XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, podobnie jak w całej Polsce, policjanci będą czuwać nad prawidłowym jego przebiegiem oraz bezpieczeństwem kwestujących.
 
 
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to inicjatywa, która swym szczytnym celem nie powinna przesłaniać wszystkim uczestnikom podstawowych zasad bezpieczeństwa zwłaszcza, że w każdej społeczności mogą się ujawniać osoby zainteresowane nieuczciwym wzbogaceniem się, nie zrażając się okupieniem tego poprzez krzywdę w tym wypadku przede wszystkim dzieci i młodzieży. Z tego powodu niezwykle ważne jest przestrzeganie przez kwestujących wolontariuszy podstawowych zasad bezpieczeństwa, radzimy zatem aby:
 
- Zbiórkę pieniędzy prowadzić w bezpiecznych miejscach, tj.  główne ciągi komunikacyjne, miejsca dobrze oświetlone, miejsca, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych, miejsca objęte monitoringiem kamer, itp.

- Unikać prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!

- W razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować skarbonki pamiętając, że zdrowie jest najważniejsze. Należy starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących rysopisu i charakterystyki sprawcy (płeć, wiek, rysy twarzy, kolor włosów, ubiór, sposób mówienia).

- Podczas ucieczki sprawcy napadu głośno wzywać pomocy i jak najszybciej powiadomić Policję o zdarzeniu.
- W przypadku podejrzewania kogoś o złe zamiary, nie obawiać się skorzystania z pomocy osób dorosłych, a także powiadomienia Policji.

- Szczególnie ważne jest, aby wracając do sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy poruszać się w grupie. Jak najbardziej wskazana jest pomoc znajomych czy bliskich.

Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek i spokojnego kwestowania!