Jak strzec się przed "metodą na wnuczka"? - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Jak strzec się przed "metodą na wnuczka"?

banknoty1Metoda „ Na wnuczka”, to rodzaj przestępstwa, którego ofiarami padają przede wszystkim osoby starsze, przeważnie mieszkające samotnie, tracąc często oszczędności całego życia. Charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego ofiary.

Sprawca dzwoni do pokrzywdzonego telefonem mówiąc, że jest członkiem jego rodziny bądź znajomym. Rozmowa jest prowadzona w taki sposób, aby przekonać że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszustami są nie tylko mężczyźni, coraz częściej spotyka się kobiety i osoby niepełnoletnie. Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania) lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, porwanie, choroba), zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary albo wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta. W większości przypadków oszust podsyła "zaufaną osobę", mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy. Ofiara wierząc, że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

Aby nie stać się ofiarą oszusta należy:

- Zachować szczególną ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

- Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom.

- Nie obdarzać zaufaniem osób, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

- Potwierdzać "prośbę o pomoc", kontaktować się osobiście: wykonać telefon lub skontaktować się bezpośrednio.

- Wszystkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.

- Gdy ktoś dzwoni w powyższej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję.

 

Źródło: KMP Kalisz