Bezpieczne święta - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Bezpieczne święta

logo_2Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, rodzinnych spotkań, wyjazdów i przedświątecznych zakupów. Ważne jest jednak, aby w tej świątecznej atmosferze nie zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa.

 

Okres świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Dlatego trzeba być szczególnie ostrożnym zarówno w sklepach, jak i na bazarach. Za zakupiony towar  należy płacić w taki sposób, aby innym nie pokazywać zawartości portfela. Jeśli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymaj jej w jednym miejscu. Zwiększa to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty. Ważne jest również, aby torebkę lub plecak nosić z przodu lub pod ramieniem zamknięciem do siebie.

Ostrożnym należy być także podczas pobierania pieniędzy z bankomatu. Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto być uważnym, a swoimi podejrzeniami podzielić się z policją.

Coraz bardziej popularne stają się zakupy w Internecie. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą przestępcy. Aby dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Zawsze należy czytać komentarze o sprzedającym. Ich brak lub niewielka ilość dają podstawy do niepokoju. Nigdy nie kupuj w sieci, korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Osoby wyjeżdżające na święta do rodziny powinny pamiętać o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie świętują, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników. Okna i drzwi powinny być pozamykane. Jeśli mamy zaprzyjaźnionego sąsiada lub kogoś zaufanego, dobrze jest zostawić mu klucze, by co jakiś czas zajrzał do mieszkania tak, by mieszkanie nie wyglądało na opuszczone. Przed wyjazdem należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, zakręcić krany, zamknąć zawory, wodny i gazowy.

Przed wyjazdem trzeba również przygotować pojazd do podróży poprzez sprawdzenie wszystkich układów, oświetlenia czy dokumentów. Samochód należy parkować w miejscach oświetlonych i uczęszczanych. Nie wolno zostawiać wewnątrz wartościowych przedmiotów, pieniędzy, telefonów czy dokumentów.
Ponadto dni świąteczne oraz te poprzedzające święta to czas wzmożonych kontroli prowadzonych przez policję. Można spodziewać się kontroli prędkości oraz stanu trzeźwości kierowców.

Część osób wybierze się zapewne w świąteczne odwiedziny korzystając z autobusów i pociągów. Przypominamy zatem o zachowaniu ostrożności na dworcach i przystankach. Chroń swój bagaż podczas wsiadania i wysiadania, łatwo możesz stać się w tych momentach ofiarą złodzieja kieszonkowego. Z kolei podczas podróży postaraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

Uwzględniając powyższe rady, dbamy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych, ale i naszych bliskich. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące święta Bożego Narodzenia upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.