Seniorze nie daj się oszukać! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Seniorze nie daj się oszukać!

logo_kpp_czarnkwZ obserwacji Policji wynika, że ofiarami kradzieży, oszustw, rozbojów czy wymuszeń stają się często ludzie starsi. Dzieje się tak dlatego, że sprawca, najczęściej działający z zaskoczenia, wybiera ofiarę, która jego zdaniem będzie stawiała najmniejszy opór.

 

Twoje bezpieczeństwo zależy od wielu czynników. Duży wpływ ma na nie znajomość i stosowanie prawidłowych postaw i sposobów postępowania w określonych sytuacjach. To właśnie te czynniki pozwolą Tobie skutecznie radzić sobie w sytuacji zagrożenia i im zapobiegać.

Gdy ktoś zapuka do Twoich drzwi – pomyśl zanim otworzysz!

 

Oto niektóre ze sposobów działania oszustów:

1.     ,,Na cudzoziemca” (cygankę)  – gość mówi ,,nieporadnie” po polsku, ale na tyle by go zrozumieć, często ma ciemną karnację. Sposób ten jest wykorzystywany zwłaszcza przez kobiety, którym nierzadko towarzyszą dzieci. Próbują oferować atrakcyjne towary zagraniczne, proszą o wodę, o wsparcie pieniężne. Jest to doskonała metoda na ,,oszacowanie” zamożności gospodarza, bądź bezpośrednie wykorzystanie naiwności starszych ludzi.

2.     ,,Na pracownika” – sprawca powie, że przyszedł coś naprawić lub sprawdzić, ostentacyjnie pokazuje przy tym narzędzia ślusarskie lub hydrauliczne. Przy okazji fikcyjnej naprawy bacznie lustruje Twoje mieszkanie. W innym przypadku nachalny przybysz będzie proponował usługę remontową lub konserwacyjną. Powinno to wzbudzić Twoją podejrzliwość, zwłaszcza jeśli ,,fachowiec” żąda zaliczki za wykonanie robót – może ją wziąć i nie pokazywać się więcej.

3.     ,,Na kupca” – będzie proponował sprzedaż towarów (sprzęt RTV, gospodarstwa domowego, kosmetyki) lub kupno (używanej odzieży, mebli, dywanów) oferując bardzo atrakcyjne ceny.

4.     ,,Na urzędnika” – przybysz (kobieta lub mężczyzna) wzbudza zaufanie, twierdzi, że jest przedstawicielem znanej firmy, instytucji itp. Jego faktycznym zadaniem jest wejście do mieszkania, aby zorientować się co można ukraść i zrobi to jeśli nadarzy się okazja.

5.     ,,Na wnuczka” – oszust, najczęściej podający się za wnuka lub innego członka rodziny zazwyczaj dzwoni do wytypowanej ofiary. Mówi, że jest chory i zachrypnięty, dlatego może go ,,babcia” nie poznać po głosie. Prosi o pożyczenie gotówki bo np. potrzebuje ich na życiowy interes albo okazyjny zakup albo, że jest w sytuacji kryzysowej. Następnie oszust-wnuczek mówi, że sam nie może przyjść i wyśle po te pieniądze kolegę lub koleżankę. Pożyczający pieniądze zwykle później dzwonią do rodziny potwierdzić czy przesyłka dotarła – dowiadują się wtedy, że padli ofiarą oszusta.

6.     ,,Na pogotowie” metoda ta polega na tym, że złodzieje wchodzą do mieszkania w białych fartuchach, mówią, że są ze szpitala. Przekonują ofiarę, że ktoś z rodziny miał wypadek i trzeba pilnie kupić dla niego krew. Przerażony człowiek oddaje wszystko, co wartościowe.

7.     Często osoby starsze pytane są o drogę np. do szpitala, a następnie zapraszane do samochodu z prośbą o pilotaż. W pojeździe sprawcy wzbudzają litość przekonując o trudnej sytuacji jaka ich spotkała lub osoby im bliskie, które uległy wypadkowi i znajdują się w szpitalu, itp. Przedstawiają koszty np. leczenia, odholowania pojazdu, które niezwłocznie muszą uiścić, a nie posiadają polskich pieniędzy. Proszą o pożyczkę polskich złotych w zamian za znacznie większą kwotę dolarów czy innych walut lub pozastawiają w zastaw np. teczkę z dokumentacją choroby pacjenta. Osoby starsze przekazują potrzebne pieniądze w dobrej wierze z chęci niesienia pomocy. Po dokonaniu oszustwa sprawcy  oddalają się w nieznanym kierunku

Pamiętaj, okazja czyni złodzieja!

1.     Spójrz w wizjer w drzwiach lub przez okno i sprawdź, kto Cię odwiedził.

2.     Jeśli nie znasz osoby, zapytaj o cel wizyty, poproś o okazanie identyfikatora, legitymacji służbowej, upoważnienia itp.

3.     Nie zdejmując łańcucha zabezpieczającego, uchyl drzwi i sprawdź uważnie okazany dokument.

4.     Jeśli masz wątpliwości, poproś gościa by poczekał, i w tym czasie potwierdź jego tożsamość i cel wizyty w jego firmie lub poproś o przyjście np. w towarzystwie dozorcy.

5.     Dąż do tego, aby przy takich wizytach towarzyszył Tobie ktoś z domowników lub sąsiadów.

6.     Nigdy nie zostawiaj nieznajomych gości, nawet na czas zaparzenia herbaty.

7.     Po łyk wody do połknięcia tabletki odsyłaj go do sąsiada, który mieszka z dorosłym synem.

8.     Nie sięgaj w obecności nieznajomego do domowej skrytki z pieniędzmi, nie szukaj żadnych ważnych dokumentów, zaświadczeń, tracąc ich w ten sposób z oczu.

9.     Najpewniejszym miejscem dla Twojego dorobku jest konto w banku.

10.  Najlepiej nie korzystaj z wyjątkowo korzystnych, okazji np. wygrane w konkursach, promocje na wybrane produkty, dodatki kombatanckie, podwyższenie emerytury, renty, ,,cudowne” preparaty lecznicze itp.

11.  Jeśli gość zachowuje się podejrzliwie lub natarczywie, zadzwoń pod numer 997 lub powiadom najbliższy komisariat policji.

Seniorze, pamiętaj, że gdy jakiś urząd czegoś od Ciebie potrzebuje to . najczęściej wzywa Cię do siebie. Wizytę składa Tobie jedynie listonosz – najczęściej znany Wam lub inkasent, którego wizyta jest najczęściej zapowiedziana ogłoszeniem.

Zapamiętaj kilka zasad bezpieczeństwa, dzięki którym poradzisz sobie w sytuacjach zagrożenia. Pamiętaj jednak, że żadna reguła nie daje 100% szansy uniknięcia zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza ich ryzyko.

1.     Unikaj miejsc odludnych, nieoświetlonych oraz takich, w których łatwo mógłby się schować napastnik. Jeśli istnieje bezpieczniejsza, choć dłuższa droga, skorzystaj z niej. Jeśli nie ma innej możliwości, postaraj się dokładnie sprawdzić, czy będzie można bezpiecznie przejść. Napastnik z pewnością zauważy Twój sposób postępowania, szacując swoją szansę. Jeśli będziesz wystarczająco ostrożny, nie uda mu się Ciebie zaskoczyć – napastnik atakuje, kiedy ma większą szansę powodzenia.

2.     Unikaj pustych przystanków autobusowych. Jeśli musisz wyjść wieczorem, to poproś kogoś znajomego, aby Cię odprowadził., albo zamów taksówkę. Nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.

3.     Wchodząc do klatki schodowej, miej przygotowane klucze, aby nie szukać ich w torbie przed wejściem do mieszkania.

4.     Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy, czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilają, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Krótkie riposty nie powinny mieć negatywnego zabarwienia, aby nie podsycać agresji napastnika. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Możesz go również przeprosić dla własnego dobra.

5.     W tłumie uważaj na torebkę, portfel oraz telefon komórkowy. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do zewnętrznej kieszeni. Torebki nie trzymaj za pasek, lecz obejmując ją całą od spodu. Pamiętaj, aby zawsze była zamknięta.

6.     Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami – nie wiesz, kto może Cię obserwować. Staraj się podczas płacenia gotówką lub kartą płatniczą nie pokazywać zawartości portfela.

7.     W autobusie, tramwaju, pociągu zawsze zajmuj miejsce jeśli jest to możliwe – blisko kierowcy, motorniczego, konduktora. Nie siadaj samotnie w przedziałach, trzymaj się możliwie blisko innych podróżnych.

8.     Kiedy czekasz na przystanku czy też rozmawiasz przez telefon komórkowy, stań tak, by mieć możliwość obserwacji otoczenia – plecami do ściany, wiaty przystankowej, muru itp. Napastnik będzie musiał podejść do Ciebie z boku lub z przodu. Jeśli zachowasz czujność, nie uda mu się atak z zaskoczenia – będziesz miał przewagę.

9.     Podejmując decyzję, pamiętaj, że Twoje życie i zdrowie są najważniejsze, jeżeli nie masz szans na ucieczkę lub skuteczną obronę – nie narażaj życia, broniąc portfela czy telefonu komórkowego

10.  Noś w kieszeni drobne pieniądze ,,na odczepne” – zasugeruj to złodziejowi, że nie masz portfela.

11.  Jeżeli już doszło do napaści, nie wpadaj w panikę, nie okazuj strachu, sprawiaj wrażenie pewnego siebie i uwierz we własne siły, natychmiast powiadom policję - czas działa na korzyść napastnika,

12.  Postaraj się zapamiętać jak najwięcej cech charakteryzujących sprawcę.

13.  Nie zacieraj śladów, które pozostawił przestępca: odcisków palców, butów, narzędzi, którymi się posługiwał.