ICE - w nagłym wypadku! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

ICE - w nagłym wypadku!

iceI.C.E. lub ICE (In Case of Emergency - w nagłym wypadku) to skrót informujący do kogo powinni zadzwonić ratownicy w razie nagłego wypadku. Skrót ten może uratować życie, gdyż w razie potrzeby pozwala na uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanym, np. jego grupie krwi, przyjmowanych lekach, problemach ze zdrowiem, alergiach itp.

W sytuacji wypadku czy innego zagrożenia nasi bliscy często nie wiedzą, co się wydarzyło i gdzie się znajdujemy. W dowodzie osobistym czy innych dokumentach, które nosimy w portfelu nie mamy numerów kontaktowych. Nieliczni mają je zapisane na kartce papieru lub w telefonie komórkowym. Tą lukę informacyjną w kontakcie z rodziną i bliskimi poszkodowanych zauważyli włoscy ratownicy, którzy wpadli na pomysł skrótu ICE.

Skrót ICE (In Case of Emergency) oznacza „w nagłym wypadku”. Stosowany jest on przeważnie w dwóch formach:

- w książce adresowej telefonu komórkowego - jako kontakt „ICE” wpisuje się numer telefonu wybranej osoby. Jeśli takich osób jest kilka, to wpisuje się je pod hasłami „ICE1”, „ICE2” itd.

- na karcie „ICE” wielkości wizytówki. Karta ICE zawiera imię i nazwisko właściciela oraz numery telefonów do 3 osób, które należy powiadomić w razie wypadku. Osoby podane do kontaktu powinny umieć udzielić informacji o stanie zdrowia właściciela karty. Karta nie zawiera informacji o grupie krwi, bo i tak nie zwalnia ona lekarza z obowiązku przeprowadzenia próby krzyżowej przed transfuzją. Kartę powinno nosić się cały czas przy sobie, najlepiej w portfelu.

Karta ICE jest niezastąpiona także w innych sytuacjach: gdy zgubi się dziecko, ktoś straci przytomność, albo nie potrafi podać swoich danych osobowych – wtedy ułatwia kontakt z rodziną takiej osoby.

Kartę ICE powinien mieć każdy z nas!

W oddziałach PCK w całym kraju oraz w e-sklepie na www.pck.pl można kupić zdrapkę ze specjalnym kodem. Za pomocą kodu należy się zalogować na podanej stronie i wpisać swoje dane oraz kontakty do 3 najbliższych osób. Plastikową, wydrukowaną kartę otrzymamy pocztą.
 
karta_ice