Sprawdź autokar przed wyjazdem - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Sprawdź autokar przed wyjazdem

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi policjanci podejmują działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci wypoczywających w czasie ferii. Dużą uwagę mundurowi zwracają na kontrolę autokarów i kierowców, wiozących dzieci na zimowy wypoczynek. Oprócz kontroli, które przeprowadzają policjanci z "drogówki" można sprawdzić pojazd samemu, korzystając z e-usługi „Bezpieczny Autobus”.

Czarnkowska ,,drogówka" przypomina, że istnieje możliwość przeprowadzenia kontroli stanu technicznego autobusu, który ma zawieźć nas lub nasze pociechy, do miejsca wypoczynku. Potrzebę kontroli należy zgłaszać do Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Czarnkowie pod nr tel. 67 352 82 00, 67 216 34 00.

Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniemy potencjalnego oczekiwania związanego z wykonywaniem przez policjantów innych czynności służbowych.

Autokary można również sprawdzić na stronie internetowej: https://bezpiecznyautobus.gov.pl

Wpisując numer rejestracyjny pojazdu uzyskamy:

- dane o badaniu technicznym

- dane techniczne

- informacje o polisie OC.

Pamiętajmy, że ,,bezpieczny autokar" to nie tylko sprawny technicznie pojazd. Bezpieczeństwo podczas podróży to też odpowiednie jej zaplanowanie, sprawdzenie dokumentów przed wyjazdem, właściwe rozmieszczenie bagażu tak, aby nie ograniczał widoczności, a przede wszystkim trzeźwy i wypoczęty kierowca.

Karolina Górzna-Kustra