Uwaga!!! Zwierzęta na drodze!!! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Uwaga!!! Zwierzęta na drodze!!!

Teraz, gdy na drodze jest bardzo ślisko, a widoczność często ogranicza mgła czy padający śnieg, należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza przejeżdżając przez obszary leśne, gdzie mogą występować dzikie zwierzęta. Zdejmując nogę z gazu w miejscach występowania tych zwierząt, sprawimy, że nasze drogi będą bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i przyrody.

Wiele dróg w Polsce często prowadzi przez lasy, gdzie mogą występować dzikie zwierzęta. Ich nagłe pojawienie się na drodze, bądź niespodziewane zachowanie może być przyczyną kolizji, a nawet groźnych wypadków. Dlatego przejeżdżając autem przez takie obszary należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza nocą, kiedy zwierzęta wabione blaskiem świateł wychodzą z przydrożnych kompleksów leśnych. Zawsze gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta odpuśćmy pedał gazu – to nam da większe szanse w chwili gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.

Gdy doszło już do kolizji z dzikim zwierzęciem to przede wszystkim należy zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i zabezpieczyć miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym. Następnie zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio pod numer 997. Policja przyjmie informację o zdarzeniu, poinformuje odpowiednie służby oraz wyśle funkcjonariuszy na miejsce zdarzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno zabierać do samochodu rannych zwierząt. Najlepiej w ogóle nie dotykać zwierzęcia i poczekać na pomoc. Bezwzględnie należy pamiętać, że jest to dzikie zwierzę, którego reakcji nie można przewidzieć.

Karolina Górzna-Kustra