Z seniorami o bezpieczeństwie - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Z seniorami o bezpieczeństwie

Jak ważna jest czujność i dbałość o swoje bezpieczeństwo przypominali mundurowi na spotkaniach z seniorami w Czarnkowie i w Wieleniu. Funkcjonariusze rozmawiali między innymi o tym, jak nie dać się oszukać fałszywemu wnuczkowi czy policjantowi, jak ważne jest używanie elementów odblaskowych oraz w jaki sposób korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Seniorzy to grupa społeczna najbardziej narażona na zagrożenia, zarówno te w ruchu drogowym jak i te wynikające z przestępczej działalności oszustów. Policjanci dostrzegając potrzebę edukowania takich osób, organizują i aktywnie uczestniczą w spotkaniach podczas, których mogą przekazać cenne wskazówki, przestrogi i porady.

Tym razem odwiedzili seniorów z Czarnkowa i Wielenia. Mundurowi wyjaśniali na czym polega oszustwo „na wnuczka” i wskazywali jak postępować w przypadku telefonu od fałszywego członka rodziny czy osoby podającej się za funkcjonariusza Policji. Zalecali rozwagę i kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych osób, które pukają do drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich.

Funkcjonariusze zachęcali do korzystania z policyjnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji ,,Moja Komenda".

Przypomnieli również seniorom zasady bezpiecznego poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach publicznych oraz o obowiązku używania elementów odblaskowych po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Jednocześnie zachęcali do używania odblasków także w terenie zabudowanym zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, kiedy często widoczność jest znacznie ograniczona.

Podczas spotkań funkcjonariusze przekazali kilka cennych porad na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.

Kolejne prelekcje już niebawem.

Karolina Górzna-Kustra