Działkowcu zadbaj o swoje mienie! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Działkowcu zadbaj o swoje mienie!

W okresie jesienno-zimowym rzadziej odwiedzamy swoje działki. Na takie okazje tylko czekają przestępcy, którzy włamują się do altanek, domków letniskowych i kradną znajdujące się tam przedmioty. Dlatego policjanci prowadzą działania edukacyjno-prewencyjne, podczas których apelują do właścicieli ogródków działkowych o „sąsiedzką czujność” i właściwe zabezpieczenie swojego mienia.

Sezon odwiedzin terenów ogródków działkowych jest już praktycznie za nami. Jak co roku, nastąpi teraz kilkumiesięczny okres uśpienia. Niestety nie dla wandali i amatorów cudzej własności. Właśnie w tym okresie na terenach ogródków działkowych najczęściej dochodzi do włamań, kradzieży oraz niszczenia mienia. Łupem złodziei działkowych pada każda rzecz, którą mogą później sprzedać. Zdarza się, że część fantów pozostawiają dla siebie. Najczęściej giną elektronarzędzia, sprzęt RTV i AGD, butle gazowe, meble lub materiały budowlane. Choć zdarzały się przypadki, że przestępcy zabierali również z pozoru bezużyteczne elementy metalowe, które można zbyć w skupach złomu. Pamiętajmy też, że kradzieże z włamaniem są bardzo uciążliwe, ponieważ sprawcy pokonując zabezpieczenia przy okazji niszczą ogrodzenia, wybijają okna oraz wyłamują drzwi.

W trakcie prowadzonych działań policjanci spotykają się z działkowcami i przekazują im ważne rady m.in. na temat właściwego zabezpieczenia mienia przed wandalami i złodziejami. Ukierunkowują działkowców i zwracają ich uwagę w ramach ,,sąsiedzkiej czujności" na przestępstwa i wykroczenia, osoby małoletnie przebywające bez opieki oraz na osoby nieznajome pojawiające się w pobliżu.

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji warto więc oznakować przedmioty pozostawione na działce – spiszmy ich numery fabryczne lub seryjne. Zebrane dane przechowujmy w domu. W razie kradzieży łatwiej będzie je zidentyfikować. Jeżeli zauważymy podejrzanie kręcące się w pobliżu obce osoby, nie przechodźmy obok nich obojętnie. Zainteresujmy się tym, co robią. W razie podejrzeń zadzwońmy na Policję (997).

mł. asp. Karolina Górzna-Kustra