Działania prewencyjne

Policyjne działania Bezpieczna droga do szkoły

radiowoz_ducato_bok„Bezpieczna droga do szkoły”, pod takim hasłem mundurowi z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego prowadzić będą działania.  Mają one związek z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Policjanci, w okolicach placówek oświatowych będą kontrolować zarówno pieszych jak i kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególną ostrożność.

Wraz z każdym rozpoczęciem roku szkolnego policjanci prowadzą działania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Akcja ta będzie prowadzona w rejonach szkół i przedszkoli. Policjanci będą sprawdzać między innymi stan znaków drogowych, prawidłowość ich ustawienia a także funkcjonowanie różnego rodzaju urządzeń, np. sygnalizatorów czy barierek oddzielających chodniki od jezdni. Ponadto będą udzielać dzieciom praktycznych wskazówek i wyjaśniać jak prawidłowo poruszać się po drogach, szczególnie w rejonach przejść dla pieszych. Przewoźnicy powinni spodziewać się nasilonych kontroli autobusów oraz innych pojazdów przystosowanych do przewozu dzieci do szkół.

Warto podkreślić, że bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej zależy głównie od rodziców. To oni przede wszystkim odpowiadają za swoje pociechy. Dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.

Bardzo istotnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Obowiązkowo odblaski powinien posiadać każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym.

Rodzice powinni pamiętać o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub specjalnych urządzeniach podtrzymujących. Istnieje kilka odstępstw od ogólnych zasad przewożenia dzieci. Dzieci mieszczące się w przedziale wzrostu 135–150 cm, podczas przewożenia na tylnym siedzeniu były przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, a więc bez fotelika oraz urządzenia przytrzymującego, jeżeli ze względu na masę i wzrost tego dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego urządzenia. W praktyce dotyczy to przewożenia dziecka mieszczącego się w powyższym przedziale wzrostu, którego waga ciała przekracza 36 kg, a więc przewidzianą w przepisach maksymalną wagę dla urządzenia przytrzymującego dla dziecka. Powyższe wyłączenie nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, co powinno każdorazowo odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

Policjanci przeprowadzą z dziećmi pogadanki – by uświadomić im, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. Funkcjonariusze pomogą w przygotowaniu uczniów, szczególnie klas I szkół podstawowych, do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dróg.

Powrót na górę strony