Działania prewencyjne

Policjanci radzili seniorom jak zadbać o własne bezpieczeństwo

Policjanci kolejny już raz spotkali się z osobami starszymi, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Tym razem funkcjonariusze edukowali seniorów z Trzcianki i Lubasza. Policjanci przybliżyli słuchaczom tematykę działania oszustów metodą m. in. ,,na wnuczka”, ,,na policjanta," poinformowali również jak należy postępować w przypadku zagrożenia oraz omówili zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W trakcie spotkań funkcjonariusze opowiadali uczestnikom o zagrożeniach, które mogą ich spotkać w codziennym życiu, a także przekazywali wiele rad o skutecznych sposobach ochrony przed przestępcami. Seniorzy dowiedzieli się jak działają oszuści, podszywający się między innymi za członka rodziny, policjanta czy pracownika innych instytucji. Policjanci opowiadali, jak ustrzec się przed takimi osobami i jak się zachować w razie kontaktu z nimi. Uczulali, że nigdy w takiej sytuacji nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy, a przede wszystkim apelowali o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych drzwi. Przypominali także o odpowiednim zabezpieczeniu domów i mieszkań przed włamywaczami.

Mundurowi omówili treści, dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. W szczególności zachęcali zebranych do noszenia elementów odblaskowych. Podkreślali, że noszenie odblasków w miejscu widocznym dla kierowcy podnosi bezpieczeństwo pieszego na drodze. Policjantka z trzcianeckiego komisariatu zadbała o bezpieczeństwo seniorów nie tylko w teorii, ale również w praktyce i przekazała im elementy odblaskowe. Z kolei na spotkanie z członkami Towarzystwa ,,Słoneczko" w Lubaszu, dzielnicowi zaprosili funkcjonariuszy z czarnkowskiej Straży Pożarnej, którzy przybliżyli tematykę bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Karolina Górzna-Kustra