Policjanci rozmawiali na temat handlu ludźmi - Działania prewencyjne - KPP Czarnków

Działania prewencyjne

Policjanci rozmawiali na temat handlu ludźmi

Policjanci z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego rozmawiali z młodzieżą szkolną oraz podróżującymi środkami komunikacji kolejowej o zjawisku handlu ludźmi. Akcja idealnie wpisała się w obchodzony w dniu 18 października ,,Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi". Z tej okazji wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z przygotowanymi przez funkcjonariuszy materiałami edukacyjnymi.

18 października w całej Unii Europejskiej obchodzony był Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Ideą kampanii jest propagowanie świadomości o zjawisku i jego rozmiarach, a także wskazanie miejsc, gdzie można szukać pomocy. Głównym celem działań policjantów w tym zakresie jest edukowanie i informowanie, zwłaszcza młodych osób, by były świadome problemu oraz wiedziały, jak nie stać się ofiarami handlu ludźmi.

Z tej okazji policjanci spotkali się z uczniami Prywatnego Zespołu Szkół w Czarnkowie, wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego w Białej oraz podróżującymi przebywającymi na dworcu PKP w Krzyżu Wlkp. Do działań na kolei przyłączyli się także funkcjonariusze ze Straży Ochrony Kolei.

Mundurowi wyjaśniali definicje przestępstwa handlu ludźmi, zwracając jednocześnie uwagę na jego formy, takie jak: zmuszanie do żebractwa i prostytucji, handel narządami oraz obozy pracy. Przypominali by przed wyjazdem sprawdzić czy praca jest legalna oraz by jak najwięcej dowiedzieć się o pośredniku i potencjalnym pracodawcy, a przede wszystkim by decyzji o wyjeździe nie podejmować zbyt pochopnie. Podkreślali, że łatwowierność w kontaktach, pokusa łatwego i szybkiego zarobku może nieodwracalnie zmienić życie, a propozycja interesującej, dobrze płatnej pracy może okazać się pułapką.

W czasie akcji policjanci przekazywali informacje oraz prezentowali materiały profilaktyczne o instytucjach zajmujących się działalnością na rzecz poszanowania praw człowieka i zwalczania handlu ludźmi.

Karolina Górzna-Kustra