Działania prewencyjne

Dzielnicowi na zebraniach z mieszkańcami

Dzielnicowi z czarnkowskiej komendy przez ostatnich kilka tygodni spotykali się z mieszkańcami gminy Czarnków. Okazją do rozmów były organizowane przez władze samorządowe oraz rady sołeckie zebrania wiejskie. Podczas spotkań st. asp. Hanna Rzysko-Żukowska oraz asp. Sławomir Okuński zachęcali zgromadzonych do korzystania z „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, aplikacji mobilnej ,,Moja Komenda" oraz poruszali tematy związane z bezpieczeństwem mieszkańców. Mundurowi do współpracy na temat segregacji odpadów zaprosili przedstawicieli Związku Międzygminnego Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

O dzielnicowych zwykło się mówić, że są policjantami ,,pierwszego kontaktu". To do nich w pierwszej kolejności trafiają zgłoszenia od lokalnej społeczności. Aby być na bieżąco z problemami mieszkańców i pomagać im w ich rozwiązywaniu, dzielnicowi uczestniczą w zebraniach wiejskich. Do tej pory st. asp. Hanna Rzysko-Żukowska i asp. Sławomir Okuński uczestniczyli w kilkunastu spotkaniach z mieszkańcami z terenu gminy Czarnków. Podczas zebrań omawiali wraz z przedstawicielami ZM Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi – Romualdem Burczyk i Adamem Burczyk tematy dotyczące realizowanych planów priorytetowych, a mianowicie związanych z segregacją odpadów i ograniczeniem ich spalania w gospodarstwach domowych.

Funkcjonariusze zachęcali mieszkańców do korzystania z "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz przedstawiali zebranym w jaki sposób działa aplikacja, czemu służy to policyjne narzędzie i w jaki sposób można nanieść na mapę internetową miejsca zagrożone przestępczością, bądź inne niepożądane zjawiska. Poprosili także o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, gdyż każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Dzielnicowi omówili również zasady funkcjonowania aplikacji mobilnej ,,Moja Komenda".

Uczestnicy spotkań wymienili się z mundurowymi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa w swoich miejscach zamieszkania. Przekazywane przez społeczność lokalną tego typu uwagi pozwolą na podjęcie przez dzielnicowych działań bardziej efektywnych czyli ukierunkowanych na konkretne problemy. Wpłynie to z pewnością korzystnie na poprawę poczucia bezpieczeństwa.

Podczas spotkań funkcjonariusze poruszali również temat oszustw metodą "na wnuczka" czy też „na policjanta” oraz kradzieży ze strony osób szukających "łatwego zarobku", a także właściwego oznakowania posesji, bezpieczeństwa w sieci, konieczności korzystania z elementów odblaskowych i należytej opieki nad zwierzętami.

Dla mieszkańców dzielnicowi przygotowali ulotki z przepisami i poradami na temat bezpieczeństwa.

Karolina Górzna-Kustra

Powrót na górę strony