Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niebezpieczne przypadki

Data publikacji 21.01.2010
przejcieWydawać by się mogło, że największą grupę ofiar wypadków drogowych stanowią kierowcy lub pasażerowie samochodów. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że są nimi piesi. Policyjne statystyki są w tym zakresie nieubłagane.

 

Główną przyczyną zdarzeń z udziałem pieszych jest nieostrożne wejście na jezdnię. W przeciągu zaledwie kilku ostatnich dni zanotowaliśmy aż dwa przypadki wtargnięcia na jezdnię bez zachowania środków ostrożności. Jeden z nich zakończył się tragicznie. Aby uniknąć w przyszłości podobnych zdarzeń apelujemy o przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Najważniejsza dotyczy korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Należy jednak pamiętać, że idąc poboczem zobowiązani jesteśmy do poruszania się po lewej stronie drogi. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. W razie braku chodnika lub pobocza można korzystać z drogi dla rowerów, ale obowiązani jesteśmy do ustępowania pierwszeństwa rowerzystom. Z kolei przechodząc przez jezdnię lub torowisko należy zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z pasów. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych dozwolone jest, gdy odległość od niego wynosi 100 metrów. Z kolei jeśli skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie dozwolone jest również na skrzyżowaniu. Należy jednak pamiętać, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściem możliwe jest tylko w momencie, gdy nie powoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudniania ruchu pojazdów.

Ponadto, pieszym zabrania się:

1.     Wchodzenia na jezdnię

a)      bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych

b)      spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi

2.     Przechodzenia przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi

3.     Zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnie lub torowisko

4.     Przebiegania przez jezdnię

5.     Chodzenia po torowisku

6.     Wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub ich opuszczanie się rozpoczęło

7.     Przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę (ścieżkę) dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względy na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Bądźmy zatem ostrożni i stosujmy się do obowiązujących przepisów. Bo czy warto narażać się na niebezpieczeństwo i przypłacać zdrowiem, a nawet i życiem własną głupotę? Odpowiedz na to pytanie pozostawiamy Państwu.

Powrót na górę strony