Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Data publikacji 23.02.2009
tydzie_pomocy_plakat1Po raz kolejny w dniach 22 lutego – 1 marca 2009r.  Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z sądami, prokuraturami oraz organizacjami pozarządowymi organizuje „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Po raz kolejny w dniach 22 lutego – 1 marca 2009r.  Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z sądami, prokuraturami oraz organizacjami pozarządowymi organizuje „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W ubiegłym roku akcja przebiegała pod hasłem „Prawo karne, psychologiczne i społeczne aspekty przemocy emocjonalnej. Jak zapobiegać przemocy i pomagać ofiarom?” Tydzień był okazją do monitorowania sytuacji ofiar przestępstw oraz wyznaczania kierunków podejmowanych działań niezbędnych do poprawy ich położenia.

Jak co roku w tych dniach my ze swej strony również oferujemy pomoc i porady.

Przemoc, znęcanie to nie tylko aspekty fizyczne, ale i psychiczne . Jak z nią walczyć, jak się jej przeciwstawiać? Jeśli wiecie Państwo, że gdzieś dzieje się coś złego, a nikt nie zwraca na to uwagi – poinformujcie nas – być może wspólnie zapobiegniemy tragedii! Być może ktoś potrzebuje naszej pomocy, a sam boi się o nią poprosić – pomóżmy mu. Nie zawsze policjant, dzielnicowy wie o wszystkim co złego dzieje się w jego rejonie.

Ponadto, w dniu 22 lutego 2009 roku, tj. w Międzynarodowym Dniu Ofiar Przestępstw, Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło stronę internetową www.pokrzywdzeni.gov.pl, która stanowić ma źródło informacji o polskim systemie prawnym, jak również dostępnych formach pomocy pokrzywdzonym przestępstwem. Na stronie ukazane są informacje na temat projektu: „Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Zapobieganie i Zwalczanie Przestępczości 2007”, w ramach którego utworzone zostały „Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem” oraz „Informator dla pokrzywdzonego”, który stanowić będzie bezpłatny dostęp do podstawowych informacji prawnych oraz zbiór praktycznych porad dotyczących praw przysługujących pokrzywdzonym przestępstwem. Jednocześnie Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło działania zmierzające do powstania wykazu podmiotów działających na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem, który zostanie udostępniony na stronie internetowej www.pokrzywdzeni.gov.pl w postaci wyszukiwarki.

Dotychczasowa formuła obchodów "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw" zostanie w tym roku rozszerzona poprzez włączenie do współpracy podmiotów z sektora pozarządowego. Po raz pierwszy w sądach dyżury będą pełnili wspólnie specjaliści- psychologowie, pedagodzy, pracownicy socjalni oraz inne osoby z instytucji pozarządowych oraz sędziowie, aplikanci sądowi, kuratorzy sądowi czy też aplikanci kuratorscy.

Policjanci KPP w Czarnkowie wspólnie z pracownikami czarnkowskiego MOPS zorganizowali również swoje dyżury, podczas których chcą spotykać się z osobami potrzebującymi pomocy.

W Czarnkowie punkt taki działa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy pl. Wolności 6.

Pracownicy socjalni i policjanci dyżurują codziennie w godzinach 11.00 – 13.00.

Również w Krzyżu Wlkp. spotkać się będzie można z doradzającymi policjantami, oraz członkami Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Punkt pomocy ofiarom przestępstw w Krzyżu Wlkp. mieści się i działa w dniach od 23 do 27 lutego 2009r. na ul. Poznańskiej 53.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z porad, być może nie tylko w sprawach dotyczących przemocy.

 

 

tydzie_pomocy_plakat1

 

Powrót na górę strony