Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - 3 lata funkcjonowania

Data publikacji 03.10.2019

Już od ponad 3 lat na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie, które pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa w swoim regionie. Od momentu uruchomienia ,,Mapy", policjanci z czarnkowskiej komendy otrzymali 3536 zgłoszeń.

W 2016 roku na terenie całego kraju wprowadzono nowe narzędzie pod nazwą ,,Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Od 20 września 2016 roku ,,Mapa", również zaczęła funkcjonować na terenie naszego powiatu. Dla przypomnienia, uruchomione narzędzie pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Zjawisko to zaś za pomocą mapy jest dokładnie lokalizowane w przestrzeni oraz czasie. Kiedy taka informacja dotrze do Policji, wówczas zostanie zweryfikowana. Informacje, które można przekazać za pomocą mapy uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. W trakcie funkcjonowania ,,Mapy" została ona zmodyfikowana. Obecnie obsługuje 24 zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. Użytkownik oprócz zaznaczenia zagrożenia ma możliwość naniesienia krótkiego opisu zagrożenia oraz dołączenia trzech załączników typu zdjęcie lub dokument. 

Od momentu uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy powiatu czarnkowsko-trzcianeckie zaznaczyli 3536 zgłoszeń. Najwięcej z nich dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości – 1594, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 491, niewłaściwej infrastruktury drogowej – 489 oraz nieprawidłowego parkowania – 428.

Wszystkie zgłoszone zagrożenia są wnikliwie weryfikowane i sprawdzane przez policjantów. W wyniku tych czynności 1936 zgłoszeń zostało potwierdzonych, w tym 1217 zostało definitywnie wyeliminowanych. Niepotwierdzonych zostało 1494 zgłoszeń.

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przypominamy, że ,,Mapa" nie służy do wezwania patrolu policji w sytuacji nagłego zagrożenia. W takim przypadku należy zadzwonić na numer alarmowy 112.

Karolina Górzna-Kustra


 

Powrót na górę strony